Aminokwasy
Glutamina
Glutamina to aminokwas z grupy aminokwasow endogennych. To znaczy takich, które organizm sam wytwarza. Własna produkcja glutaminy zaspokaja około 70% naszych potrzeb. Pozostałe 30% przyjmujemy wraz z pożywieniem. Najwięcej glutaminy zawierają takie produkty jak: wołowina, dziczyzna, drób (ekologiczny), brokuły, szparagi, kapusta, spirulina, nabiał (od krow z chowu ekologicznego)... Czytaj cały artykuł na temat glutaminy. »

Arginina (L-arginina)
Arginina (l-arginina) jest jednym z aminokwasów endogennych, czyli produkowanych przez nasz organizm. Argininę czerpiemy także z pożywienia. L-arginina znajduje się w czerwonym mięsie, drobiu, rybach i produktach mlecznych. Jest także produkowana syntetycznie i dostępna w postaci suplementow diety. Arginina pełni ważne funkcje w naszym ciele - między innymi bierze udziała w syntezie białek i innych związkow chemicznych, np. mocznika czy keratyny. Ma znaczenie dla funkcjonowania układu krwionośnego oraz jest niezbęcna dla prawidłowego rozwoju organizmu w wieku dziecięcym... Czytaj cały artykuł na temat argininy. »
Cysteina
Cysteina jest naturalnie występującym aminokwasem zawierającym siarkę. Występuje w większości białek, chociaż w niewielkich ilościach. Cysteina różni się od innych naturalnych aminokwasów, ponieważ zawiera grupę tiolową. Nazwa cysteina pochodzi od cystyny, która z kolei pochodzi od greckiego słowa kustis oznaczającego pęcherz - cystyna została po raz pierwszy wyizolowana z kamieni nerkowych. Organizm ludzki sam produkuje cysteinę, zwykle w ilości zaspokajającej potrzeby. Może być szczególnie istotna dla niemowląt, osób starszych i osób z niektórymi chorobami metabolicznymi lub cierpiących na zespół złego wchłaniania. Zapotrzebowanie na cysteinę uzupełnia dieta bogata w mięso, ryby, jaja, orzechy i nasiona... Czytaj cały artykuł na temat cysteiny. »
Lizyna (l-lizyna)
Lizyna należy do aminokwasów egzogennych, niezbędnych, czyli takich, których nasz organizm nie produkuje sam i które musimy dostarczać sobie z zewnątrz - w pożywieniu oraz w razie potrzeby także w suplementach. Lizyna ma istotny wpływ na to, jak funkcjonuje cały nasz organizm, dlatego jej odpowiedni poziom jest bardzo ważny. Osoby, które w szczególny sposób powinny zwracać uwagę na uzupełnianie poziomu lizyny to: osoby pracujące fizycznie, sportowcy, weganie, chorzy na opryszczkę, chorzy z trudno gojącymi się ranami, chorzy na osteoporozę lub osoby zagrożone tą chorobą, osoby stosujące dietę odchudzającą... Czytaj cały artykuł na temat lizyny. »
L-teanina
L-teanina jest aminokwasem niebiałkowym, pochodną glutaminy. Naturalna teanina występuje przede wszystkim w herbacie - zielonej, białej i czarnej. L-teanina to nie to samo co teina - nie mylmy tych substancji. Obydwie występują w herbacie, ale teina to herbaciana kofeina (czyli alkaloid), l-teanina - to aminokwas. L-teanina zaliczana jest do nootropów - substancji, które poprawiają pamięć, kreatywność i funkcje poznawcze - podobnie jak kofeina. Teanina jest więc związkiem psychoaktywnym, co oznacza, że jej działanie wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego i funkcje mózgu. Działa jednak inaczej niż kofeina - relaksująco, przy jednoczesnym zachowaniu jasności umysłu. Odpręża, ale nie powoduje senności, lecz pozwala zachować czujność, sprawność myślenia i funkcji poznawczych... Czytaj cały artykuł na temat l-teaniny. »
BCAA
BCAA to skrót od angielskiego branched chained amino acids, co oznacza aminokwasy o rozgałęzionym łańcuchu. Pod nazwą BCAA kryją się trzy aminokwasy: leucyna, walina i izoleucyna. Wszystkie trzy są aminokwasami egzogennymi, czyli takimi, których nasz organizm nie produkuje samodzielnie, lecz pobiera razem z pokarmem. Wszystkie należą też do aminokwasów niezbędnych, czyli takich, ktorych nasz organizm potrzebuje, by prawidłowo funkcjonować. BCAA, a szczególnie leucyna, należą do aminokwasów najbardziej istotnych dla zdrowia mięśni. Podczas gdy większość aminokwasów utlenia się w wątrobie, BCAA są przede wszystkim utleniane w mięśniach szkieletowych i innych tkankach obwodowych. BCAA hamują katabolizm, czyli rozpad tkanki mięśniowej, przyśpieszają anabolizm czyli budowę masy mięśniowej, zwiększają wytrzymałość mięśni, hamują odczuwanie bólu oddziałując na układ nerwowy... Czytaj cały artykuł na temat BCAA. »
Karnityna (l-karnityna)
Karnityna jest pochodną aminokwasu. Pczątkowo została nazwana witaminą BT, jednak z czasem wyłączono ją z grupy witamin. Karnityna jest wytwarzana przez ludzki organizm z lizyny. Do jej syntezy potrzebne są też witaminy B6 i C oraz niacyna i żelazo. Ich niedobór może powodować, że karnityny wytwarzamy zbyt mało. Karnityna jest niezbędna dla metabolizmu kwasów tłuszczowych. W naszym organizmie najwięcej jest jej w sercu oraz w mięśniach szkieletowych. Ponieważ jest ona niezwykle ważna dla naszego organizmu, trzeba dbać, by znajdowała się również w naszej diecie... Czytaj cały artykuł na temat karnityny. »