Biotyna - Witamina B7
Witamina B7 bardziej znana jest pod nazwą biotyna, nazywana jest też witaminą H lub koenzymem R. Nazwa biotyna pochodzi od greckiego słowa bios oznaczającego życie.

Witamina B7 (biotyna) znaczenie
Biotyna odgrywa kluczową rolę w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów. Jest niezbędna do wzrostu komórek i produkcji kwasów tłuszczowych. Biotyna pomaga w różnych reakcjach metabolicznych związanych z przenoszeniem dwutlenku węgla. Może być również pomocna w utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi. Witamina B7 wspomaga działanie tarczycy, ma wpływ na zdrowie skóry i włosów a razem z witaminą K bierze udział w syntezie trombiny, która odpowiada za krzepliwość krwi.
Witamina B7 (biotyna) - występowanie
Biotyna występuje w produktach, które są bogatym źródłem także innych witamin z grupy B:
- zboża
- masło
- czekolada
- żółtko jaja
- rośliny strączkowe
- mleko
- orzechy
- podroby (wątroba, nerki)
- wieprzowina
- drożdże
Witamina B7 (biotyna) - zalecane spożycie
Nasz organizm potrzebuje niewielkich ilości biotyny. Dzienna wskazana norma spożycia witaminy B7 dla dorosłych to 30 mikrogramów.
Witamina B7 (biotyna) dla dzieci:
- 0 - 6 miesięcy - 5 mikrogramów (mcg) dziennie
- 7 - 12 miesięcy - 6 mcg dziennie
- 1 - 3 lata - 8 mcg dziennie
- 4 - 8 lat - 12 mcg dziennie
- 9 - 13 lat - 20 mcg dziennie
- 14 - 18 lat - 25 mcg dziennie
Witamina B7 (biotyna) - niedobór i nadmiar
Niedobór biotyny może być spowodowany niewystarczającym jej spożyciem, choć zdarza się to bardzo rzadko. Jeśli mówimy o niedoborze witaminy B7, raczej jest on spowodowany wadami genetycznymi wskutek których zaburzony jest metabolizm biotyny. Może się także zdarzyć, że niedobór biotyny spowodowany jest dłigotrwałą kuracją antybiotykową. Może też wystąpić u osób karmionych sztucznie podczas hospitalizacji.
Niedobór biotyny może prowadzić do zaburzenia wzrostu i zaburzeń neurologicznych u niemowląt. Niezależnie od wieku natomiast może powodować bóle mięśni, zapalenie skóry lub zapalenie języka (obrzęk języka). Objawy, które mogą świadczyć o niedoborze witaminy B7 to:
- senność
- apatia
- rozdrażnienie
- depresja
- stany lękowe
- drętwienie dłoni i stóp
- problemy skórne
- problemy z włosami
- słabe, rozdwajające się paznokcie
Nie są znane negatywne skutki przedawkowania biotyny.
Witamina B7 (biotyna) - suplementy
Uważa się, że biotyna ma korzystny wpływ na kondycję włosów i skóry. Znajdziemy ją więc zarówno w suplementach diety, jak i w kosmetykach.
Źródło: https://www.webmd.com/
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.
Po suplementację szczególnie warto sięgać:
- W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
- W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
- Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
- Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
- Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
- W okresach po chorobie.
