Błonnik witalny
Błonnik to włókna roślinne, które nie są trawione przez nasz układ pokarmowy. W przeciwieństwie do innych składników żywności, takich jak tłuszcze, białka lub węglowodany - które nasz organizm w procesie trawienia rozkłada i wchłania - błonnik przechodzi względnie nienaruszony przez żołądek, jelito cienkie i okrężnicę, po czym jest wydalany.

Po co więc nam błonnik? I dlaczego wciąż słyszymy, że powinniśmy spożywac go więcej?
Błonnik pokarmowy - występujący głównie w owocach, warzywach, całych ziarnach i roślinach strączkowych - jest prawdopodobnie najlepiej znany z tego, że zapobiega problemom jelitowym, szczególnie zaparciom. Ale dieta bogata w błonnik może również przynieść inne korzyści zdrowotne, takie jak utrzymanie prawidłowej wagi i obniżenie ryzyka cukrzycy i chorób serca.
Co jeszcze błonnik może dla nas zrobić? Na przykład obniży poziom cholesterolu, reguluje poziom cukru we krwi, podnosi odporność organizmu i poprawia pracę wątroby.
Możemy go dostarczyć organizmowi wyłącznie spożywająć odpowiednie ilości pokarmów roślinnych - owoców, warzyw, pełnego ziarna, orzechów, roślin strączkowych - lub uzupełniając dietę odpowiednimi suplementami.
Błonnik dzielimy na rozpuszczalny w wodzie i nierozpuszczalny. Rozpuszczalny błonnik występuje w owsie, grochu, fasoli, jabłkach, owocach cytrusowych, marchwi, jęczmieniu i babce płesznik.
Błonnik nierozpuszczalny wspomaga przemieszczanie się pokarmu przez nasz układ trawienny i zwiększa masę stolca i reguluje jego knsystencję, dzięki czemu masa kałowa jest łatwiej przesuwana w jelitach i nie powoduje zaparć. Mąka pełnoziarnista, otręby pszenne, orzechy, fasola i warzywa, takie jak kalafior, fasolka szparagowa i ziemniaki, są dobrym źródłem nierozpuszczalnego błonnika.
Nasz organizm potrzebuje obu rodzajow błonnika. Większość pokarmów pochodzenia roślinnego zawiera rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik w różnych proporcjach. Żywność przetworzona (np. jasne pieczywo, makarony, soki bez miąższu) zawiera znacznie mniej blonnika, ponieważ podczas rozdrabniania warstwa zewnętrzna (otręby) jest usuwana z ziarna.
Błonnik witalny
Błonnik witalny to suplement diety, który może być stosowany, by uzupełnić niedobory blonnika wynikające z ubogiej diety. Zazwyczaj nasza codzienna dieta nie jest wystarczająco bogata w rośliny, które są źródłem błonnika. Błonnik witalny to mieszanka nasion babki płesznik i babki jajowatej o wysokiej zawartości naturalnego błonnika.
Preparaty błonnika witalnego to prosty sposób na uzupełnienie diety w ważny dla zdrowia organizmu składnik. Dieta współczesnego człowieka nie jest bowiem wystarczająco bogata w nieprzetworzone produkty roślinne.
Błonnik witalny - właściwości
Błonnik witalny uzupełnia niedobory blonnika w organizmie. Poprawia pracę przewodu pokarmowego i pomaga usunąć toksyny z organizmu. Dzięki temu czujemy się mniej zmęczeni, lepiej skoncentrowani, mamy ogólnie lepsze samopoczucie. Błonnik witalny pomaga też regulować ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz oczyszcza wątrobę.
Dieta wysokobłonnikowa (w tym uzupełniana suplementami) ma wiele zalet:
- Normalizuje wypróżnienia. Błonnik zwiększa masę i wielkość stolca i zmiękcza go. Masywny stolec łatwiej przechodzi przez jelita, zmniejszając ryzyko zaparć. Błonnik normalizuje także zbyt luźne i wodniste stolce, ponieważ wchłania wodę.
- Pomaga utrzymać zdrowie jelit. Dieta bogata w błonnik może zmniejszyć ryzyko wystąpienia hemoroidów i choroby uchyłkowej.
- Obniża poziom cholesterolu. Rozpuszczalny błonnik znajdujący się w ziarnach, owisie, siemieniu lnianym i otrębach owsianych może pomóc obniżyć całkowity poziom cholesterolu we krwi poprzez obniżenie poziomu lipoprotein o niskiej gęstości lub "złego" cholesterolu. Badania wykazały również, że dieta o wysokiej zawartości błonnika może być korzystna dla zdrowia serca, obniżając ciśnienia krwi i zapobiegając stanom zapalnym.
- Pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. U osób chorych na cukrzycę błonnik - szczególnie rozpuszczalny - może spowolnić wchłanianie cukru i poprawić poziom cukru we krwi. Zdrowa dieta, która zawiera nierozpuszczalny błonnik, może również zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
- Pomaga w uzyskaniu zdrowej wagi. Żywność o wysokiej zawartości błonnika jest bardziej sycąca niż żywność o niskiej zawartości błonnika. Jemy jej więc mniej i dłużej czujemy się syci.
Błonnik witalny - skutki uboczne
Zbyt szybkie zwiększanie zawartości błonnika w diecie może sprzyjać gazom jelitowym, wzdęciom i skurczom brzucha. Dlatego zmianę diety na wysokobłonnikową lub wprowadzenie suplementu w postaci blonnika witalnego trzeba przeprowadzać stopniowo przez kilka tygodni. To pozwala naturalnym bakteriom w układzie pokarmowym dostosować się do zmiany.
Jeśli podczas przyjmowania blonnika witalnego na skórze wystąpi wysypka, pojawi się katar sienny, kaszel lub opuchnięte powieki, należy odstawić preparat. Może to bowiem oznaczać reakcję alergiczną na nasiona babki jajowatej.
Błonnik witalny - jak stosować
Suplementację błonnika warto wprowadza stopniowo, dbając o to, by pić odpowiednie ilości płynów - około 2 litrów dziennie, w tym sporo wody. Jelita potrzebują czasu, aby przystosować się do zmiany masy i objętości stolca. Należy przestrzegać zalecanego dawkowania, podanego na opakowaniu preparatu. Proszek przed spożyciem rozpuszcza się w wodzie lub innym płynie - raczej w szklance płynu, niż w łyżeczce.
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego - niedrożność jelit, bóle brzucha, nudności, wymioty - są przeciwwskazaniem do przyjmowania blonnika witalnego. Preparatu nie podaje się także dzieciom do 12 roku życia.
źródła: MedlinePlus - U.S. National Library of Medicine - WebMD
Źródło: https://www.webmd.com/