Chrom
Chrom właściwości
Chrom jest pierwiastkiem o niskiej przyswajalności. W dodatku nasz organizm szybko go wydala. Nadmiar chromu spotyka się więc rzadko, a my powinnśmy dbać o to, by nasza dieta dostarczała nam go w odpowiednich dawkach. Potrzebujemy go bowiem, by nasz organizm odpowiednio spalał tłuszcze i by cholesterol utrzymywał się na zdrowym poziomie. Chrom wpływa również kojąco na nerwy i bóle głowy, jest ważny w profilaktyce cukrzycy typu 2.

Chrom działanie
Chrom jest ważny w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów. Stymuluje syntezę kwasu tłuszczowego i cholesterolu, ważną dla funkcji mózgu i innych procesów organizmu. Chrom jest również ważny w rozkładzie (metabolizmie) insuliny. Gdy organizm ma odpowiedni poziom chromu, lepiej wykorzystuje insulinę regulując w ten sposób poziom glukozy we krwi.
Chrom na odchudzanie
Sam chrom nie pomoże schudnąć, ale stosowany razem z odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną faktycznie wspomaga odchudzanie. Przyspiesza bowiem spalanie tluszczów w organizmie. Poza tym reguluje poziom glukozy we krwi, dzięki czemu zapobiega napadom głodu, reguluje apetyt a czasami zmniejsza chęć jedzenia słodyczy.
Chrom w produktach spożywczych
Najlepszym źródłem chromu są drożdże piwowarskie, ale nie wszyscy mogą je stosować, ponieważ u niektorych osób powodują one wzdęcia, bóle brzucha i nudności.
Inne dobre naturalne źródła chromu to:
- Wołowina
- Wątroba
- Jajka
- mięso kurczaka
- ostrygi
- zarodki pszenicy
- zielony pieprz
- jabłka
- banany
- szpinak
- czarny pieprz
- masło
Przyswajanie chromu przez organizm utrudniają tłuszcze i związki fosforowe (znajdujące się np. w coli i w zupach w proszku). Korzystnie na wchlanianie chromu wpływa natomiast witamina C, warto więc regularnie spożywać bogate w nią owoce i warzywa.
Chrom - niedobór i nadmiar
Niedobór chromu może objawiać się upośledzoną tolerancją glukozy. Zdarza się u osób starszych chorujących na cukrzycę typu 2 oraz u niemowląt, których dieta jest uboga w białka.
Mimo, że nasz organizm wydala nadmiar chromu, przedawkowanie może się zdarzyć. Szczególnie osobom przyjmującym preparaty na odchudzanie, ponieważ chrom jest jednym z ich składników. Zbyt duże stężenie chromu w organizmie może zaburzać produkcję insuliny, utrudniać przyswajanie żelaza i cynku.
Źródło: https://www.webmd.com/
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.
Po suplementację szczególnie warto sięgać:
- W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
- W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
- Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
- Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
- Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
- W okresach po chorobie.
