Cynk
Cynk właściwości
Cynk jest mineralem, który znajdziemy w komórkach całego ludzkiego organizmu, jest też składnikiem około 80 enzymów. Jest potrzebny, by nasz system odpornościowy działał prawidłowo. Wspomaga działanie trzustki, grasicy i prostaty. Odgrywa ważną rolę w procesie podziału komórek, ma znaczenie dla ich prawidłowego wzrostu. Jest istotny w gojeniu się ran. Bierze udział w procesie rozkładu węglowodanów. Dzięki niemu mamy mocne włosy i paznokcie. Potrzebujemy cynku również po to, by dobrze dzialały nasze zmysły zapachu i smaku. W okresie płodowym, w niemowlęctwie i w dzieciństwie potrzebujemy cynku, by prawidłowo rosnąć i rozwijać się.

Najnowsze opinie ekspertów i wyniki badań mówią, że przyjmując odpowiednie dawki cynku przez co najmniej 5 miesięcy, możemy zmniejszyć ryzyko zapadania na przeziębienia. Jeśli nie stosujemy takiej profilaktyki i zdarzy nam się zlapac infekcję (przeziębienie), możemy skrocić czas trwania objawów i zlagodzić je, jeśłi w pierwszej dobie infekcji przyjmiemy suplement zawierający cynk.
Produkty bogate w cynk
Bogatym źródłem cynku są produkty wysokobiałkowe. Najwięcej tego pierwiastka znajdziemy w małżach i ostrygach. Wołowina, wieprzowina i jagnięcina zawierają więcej cynku niż ryby. Ciemne mięso kurczaka ma więcej cynku niż mięso białe.
Inne dobre źródła cynku to orzechy, pełne ziarna, rośliny strączkowe i drożdże.
Owoce i warzywa nie są dobrymi źródłami tego pierwiastka, ponieważ cynk w białkach roślinnych nie jest tak dobrze przyswajalny dla organizmu jak cynk z białek zwierzęcych. Z tego względu dieta o niskiej zawartości białka i diety wegetariańskie mogą nie zaspokoić naszego zapotrzebowania na cynk.
Cynk jest składnikiem większości suplementów multiwitaminowych i mineralnych. W suplementach występuje on w postaci glukonianu cynku, siarczanu cynku lub octanu cynku. Jak dotąd nie wykazano różnic przyswajalności pomiędzy nimi.
Cynk - niedobór i nadmiar
Objawami niedoboru cynku w organizmie mogą być:
- Częste infekcje
- Hipogonadyzm u mężczyzn
- Wypadanie włosów
- Łamliwe paznokcie
- Słaby apetyt
- Zmęczenie
- Kłopoty z koncentracją
- Problemy z czuciem smaku
- Problemy z czuciem zapachu
- Ranki skórne
- Powolny wzrost
- Problemy z widzeniem w ciemności
- Trudności w gojeniu się ran
Suplementy cynku przyjmowane w dużych ilościach mogą powodować biegunkę, skurcze brzucha i wymioty, pojawiające się zazwyczaj w ciągu 3-10 godzin po połknięciu preparatu. Objawy ustępują w krótkim czasie po odstawieniu suplementów.
Źródło: https://www.webmd.com/
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.
Po suplementację szczególnie warto sięgać:
- W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
- W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
- Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
- Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
- Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
- W okresach po chorobie.
