Fluor

Fluor właściwości

Fluor jest naturalnym pierwiastkiem, a jego związki znajdują się w skorupie ziemskiej oraz w wodzie i powietrzu. Dziesiątki lat temu naukowcy odkryli, że dzieci, które piły wodę naturalnie bogatszą w związki fluoru, miały mniej ubytków w zębach z powodu próchnicy. W połowie lat 40-tych XX wieku niektore kraje zaczęły wzbogacać wodę pitną w kranach w związki fluoru, aby w ten sposób zwalczać plagę próchnicy.

Fluor występuje naturalnie w organizmie jako fluorek wapnia. Znajduje się on przede wszystkim w kościach i zębach. Niewielkie ilości fluoru pomagają zapobiegać próchnicy. Fluor pomaga również utrzymać właściwą strukturę kości.

Fluor niedobór

Zbyt dużo fluoru w diecie zdarza się bardzo rzadko. Niedobór fluoru może powodować próchnicę i osłabienie kości i zębów. Kiedy fluoru jest za mało, szkliwo zębów staje się cieńsze, podatne na pęknięcia. Niedobór fluoru odczują też kości - bez odpowiedniej ilości tego pierwiastka staną się mniej wytrzymałe.

Fluor w paście do zębów

W niektórych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, fluor dodawany jest do wody pitnej. takie działania podejmuje się między innymi jako element profilaktyki przeciw próchnicy. W Polsce jednak woda nie jest wzbogacana fluorem, dlatego lekarze stomatolodzy zalecają używanie past z fluorem. Pasty do zębów mają różną zawartość fluoru - jest ona zawsze podana na tubce.

Próchnica zębów jest poważnym problemem zdrowotnym na całym świecie. Próchnica zębów to uszkodzenie tkanki zębów spowodowane prze bakterie i kwasy znajdujące się w jamie ustnej. Siedliskiem bakterii jest płytka nazębna. Za każdym razem, kiedy jemy coś słodkiego lub pijemy słodzony napój, bakterie te zaczynają produkowac kwasy, które atakują zęby. Im częściej spożywamy słodkie potrawy i napoje, tym więcej takich „kwaśnych ataków” spotyka nasze zęby. Mogą one doprowadzić do próchnicy.

Fluor wnika w zęby, wzmacnia je, chroni przed działaniem kwasów, blokuje działanie bakterii powodujących próchnicę. Fluor modyfikuje związki znajdujące się w szkliwie zębów, dzięki czemu szkliwo staje się mocniejsze i bardziej odporne na działanie kwasów.

Kontakt:

Jeżeli masz pytania związane ze zdrową suplementacją, serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego bądź kontakt poprzez poniższy formularz.

imię i nazwisko:
telefon:
mail:

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Kontakt

Jeżeli masz pytania w tematyce zdrowego odżywiania zapraszamy do kontaktu z nami.

tel. +48 509 420 156

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.