tel. 22 404 27 27
e-mail: mail@witamina.info

Fluor

Fluor właściwości

Fluor jest naturalnym pierwiastkiem, a jego związki znajdują się w skorupie ziemskiej oraz w wodzie i powietrzu. Dziesiątki lat temu naukowcy odkryli, że dzieci, które piły wodę naturalnie bogatszą w związki fluoru, miały mniej ubytków w zębach z powodu próchnicy. W połowie lat 40-tych XX wieku niektore kraje zaczęły wzbogacać wodę pitną w kranach w związki fluoru, aby w ten sposób zwalczać plagę próchnicy.

Sklep z witaminami i minerałami

Fluor występuje naturalnie w organizmie jako fluorek wapnia. Znajduje się on przede wszystkim w kościach i zębach. Niewielkie ilości fluoru pomagają zapobiegać próchnicy. Fluor pomaga również utrzymać właściwą strukturę kości.

Fluor niedobór

Zbyt dużo fluoru w diecie zdarza się bardzo rzadko. Niedobór fluoru może powodować próchnicę i osłabienie kości i zębów. Kiedy fluoru jest za mało, szkliwo zębów staje się cieńsze, podatne na pęknięcia. Niedobór fluoru odczują też kości - bez odpowiedniej ilości tego pierwiastka staną się mniej wytrzymałe.

Fluor w paście do zębów

W niektórych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, fluor dodawany jest do wody pitnej. takie działania podejmuje się między innymi jako element profilaktyki przeciw próchnicy. W Polsce jednak woda nie jest wzbogacana fluorem, dlatego lekarze stomatolodzy zalecają używanie past z fluorem. Pasty do zębów mają różną zawartość fluoru - jest ona zawsze podana na tubce.

Próchnica zębów jest poważnym problemem zdrowotnym na całym świecie. Próchnica zębów to uszkodzenie tkanki zębów spowodowane prze bakterie i kwasy znajdujące się w jamie ustnej. Siedliskiem bakterii jest płytka nazębna. Za każdym razem, kiedy jemy coś słodkiego lub pijemy słodzony napój, bakterie te zaczynają produkowac kwasy, które atakują zęby. Im częściej spożywamy słodkie potrawy i napoje, tym więcej takich „kwaśnych ataków” spotyka nasze zęby. Mogą one doprowadzić do próchnicy.

Fluor wnika w zęby, wzmacnia je, chroni przed działaniem kwasów, blokuje działanie bakterii powodujących próchnicę. Fluor modyfikuje związki znajdujące się w szkliwie zębów, dzięki czemu szkliwo staje się mocniejsze i bardziej odporne na działanie kwasów.

Źródło: https://www.webmd.com/


Dlaczego suplementacja jest potrzebna?


Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.

Po suplementację szczególnie warto sięgać:

  • W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
  • W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
  • Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
  • Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
  • Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
  • W okresach po chorobie.

Witaminy i minerały - sklep

Sklep z witaminami:

Dołącz do nas:

Staramy się być blisko Was. Dołącz do ans i pomóż nam budować społeczność ludzi świadomych zdrowego odżywiania.

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.