tel. 730 680 790
e-mail: mail@witamina.info

Karnityna (l-karnityna)

Karnityna jest pochodną aminokwasu. Pczątkowo została nazwana witaminą BT, jednak z czasem wyłączono ją z grupy witamin. Karnityna jest wytwarzana przez ludzki organizm z lizyny. Do jej syntezy potrzebne są też witaminy B6 i C oraz niacyna i żelazo. Ich niedobór może powodować, że karnityny wytwarzamy zbyt mało. Karnityna jest niezbędna dla metabolizmu kwasów tłuszczowych. W naszym organizmie najwięcej jest jej w sercu oraz w mięśniach szkieletowych. Ponieważ jest ona niezwykle ważna dla naszego organizmu, trzeba dbać, by znajdowała się również w naszej diecie. Bogate w l-karnitynę są takie produkty jak:

Sklep z witaminami i minerałami
  • mięso (szczególnie baranina, wołowina, wieprzowina)
  • ryby
  • mleko i produkty mleczne
  • drożdże
  • fasola
  • awokado

Produkty roślinne zawierają niewiele karnityny. Suplementacja jest więc wskazana między innymi dla osób stosujących dietę wegetariańską.

Niedobór l-karnityny w organizmie może występować u osób z zaburzeniami pracy serca, wątroby lub nerek, u osób z niedoczynnością tarczycy i z cukrzycą. Obniżony poziom l-karnityny może też byc powiązany ze zbyt niskim poziomem żelaza, witaminy C i witaminy B6 w organizmie. O dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości l-karnityny szczególnie powinny zadbać osoby uprawiające sport, stosujące dietę wegetariańską i osoby otyłe. W takich przypadkach suplementy diety zawierające l-karnitynę mogą stanowić odpowiednie rozwiązanie.

L-karnityna działanie

Karnityna odpowiada za transport tłuszczów do mitochondriów. W mitochondriach z tłuszczów wytwarzana jest energia. Karnityna jest też zaangażowana w metabolizm węglowodanów oraz niektórych aminokwasów. Ma także wpływ na działanie hormonów, np. hormonów tarczycy, które biorą udział w spalaniu tłuszczów

Badania wykazały, że l-kernityna może być pomocna w problemach z sercem i układem krążenia a także może pomóc w redukcji skutków ubocznych chemioterapii u pacjentow z nowotworami. Badania nad tymi właściwościami l-karnityny wciąż są pogłębiane, podobnie jak nad jej wpływem na pamięć i stan umysłu u osób starszych.

Ciekawe badania przeprowadzili włoscy naukowcy z Uniwersytetu w Padwie. Według nich l-karnityna może poprawiać ruchliwość plemników u mężczyzn. Zmniejszona ruchliwość plemników jest jednym z powodów obniżonej płodności u mężczyzn. Włoscy badacze prowadzili obserwacje na niweielkiej próbie, bo tylko 30 mężczyzn, jednak wyniki są obiecujące. Jeśli dalsze badania je potwierdzą, l-karnityna może pomóc mężczyznom w radzeniu sobie z problemami z płodnością.

L-karnityna skutki uboczne

Suplementy L-karnityny mogą czasami powodować mdłości, biegunkę, skurcze lub wymioty, a wysokie dawki mogą wywołać specyficzny, „rybi” zapach ciała. Należy więc przestrzegać odpowiedniego dawkowania. Osoby z chorobą Alzheimera, padaczką oraz chorobami nerek powinny skonsultować się z lekarzem zanim zaczną przyjmować suplementy zawierające l-karnitynę.

źródła: www.webmd.com

Źródło: https://www.webmd.com/


Dlaczego suplementacja jest potrzebna?


Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.

Po suplementację szczególnie warto sięgać:

  • W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
  • W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
  • Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
  • Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
  • Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
  • W okresach po chorobie.

Witaminy i minerały - sklep

Sklep z witaminami:

Dołącz do nas:

Staramy się być blisko Was. Dołącz do ans i pomóż nam budować społeczność ludzi świadomych zdrowego odżywiania.

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.