tel. 730 680 790
e-mail: mail@witamina.info

Koenzym Q10

Koenzym Q10, znany również jako ubichinon i ubidekarenon, to organiczny związek znajdujący się w mitochondriach komórek roślinnych i zwierzęcych. Jego budowa chemiczna jest zbliżona do witaminy E i K. Koenzym Q10 znajduje się w większości tkanek ciała. Najwięcej jest go w sercu, wątrobie, nerkach i trzustce. Najmniejsze ilości znajdują się w płucach. Zawartość koenzym Q10 w organizmie maleje wraz z wiekiem.

Sklep z witaminami i minerałami

Zapotrzebowanie organizmu na koenzym Q10 rośnie podczas intensywnego wysiłku. Szczególnie wysokie zapotrzebowanie na ten związek mają sportowcy, osoby bardzo aktywne, niedożywione a także osoby starsze.

Bogatym źródłem koenzymu Q10 są takie produkty spożywcze jak:

  • ryby (szczególnie łosoś, makrela i sardynki)
  • surowe mięso

Owoce i warzywa zawierają niewiele tego związku. Obróbka termiczna - gotowanie czy smażenie - niszczy koenzym q10 zawarty w pożywieniu. Ponadto jest to związek rozpuszczalny w tłuszczach i tylko razem z nimi wchłania się z przewodu pokarmowego.

Niedobór koenzymu Q10 może mieć wpływ na działanie układu krążenia i zdrowie serca, przemianę materii, regenerację tkanek oraz funkcjonowanie układu odpornościowego.

Koenzym Q10 - właściwości

Co to jest koenzym? Koenzymy wspierają enzymy w ich działaniu. Enzym zaś to białka, które przyspieszają tempo reakcji chemicznych zachodzących w komórkach organizmu. Komórki organizmu wykorzystują koenzym Q10 do wytwarzania energii potrzebnej do wzrostu komórek i zachowania zdrowia.

Koenzym Q10 jest także przeciwutleniaczem, to znaczy, że chroni komórki przed związkami chemicznymi zwanymi wolnymi rodnikami. Wpływa na zdrowy stan tętnic oraz poprawia wydolność organizmu.

Koenzym Q10 - działanie

Badania pokazują, że suplementy zawierające koenzym Q10 mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Koenzym Q10 prawdopodobnie łagodzi niektóre z objawów niewydolności i innych chorób serca. Prowadzone są także obiecujące badania nad wpływem koenzymu Q10 na spowolnienie postępu choroby Alzheimera, prawdopodobnie związek ten przyjmowany w suplementach pomaga w migrenowych bólach głowy - tu jednak także badania trwają.

Koenzym Q10 działanie uboczne

Koenzym Q10 przyjmowany jako suplement diety nie daje skutków ubocznych. Oczywiście należy przestrzegać dawkowania wskazanego na etykiecie lub w ulotce. Ostrożność w przyjmowaniu koenzymu Q10 powinny zachować osoby chore na serce, mające problemy z wątrobą lub nerkami oraz osoby chorujące na cukrzycę. Również osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew oraz po chemioterapii powinny skonsultować z lekarzem przyjmowanie koenzymu Q10.

Koenzym Q10 w kosmetyce

Koenzym q10 stosowany jest jako suplement diety a także jako składnik kosmetyków. Określa się go nawet mianem eliksiru młodości, ponieważ dodawany do kremów poprawia wygląd skóry, jej elastyczność i jędrność, zapobiega procesom starzenia. Jako przeciwutleniach chroi komórki skóry przed wolnymi rodnikami. Oczyszcza je równeiż z toksyn, chroni przed niedotlenieniem, wspiera ich metabolizm i regenerację.

źródła: PunMed Health: www.ncbi.nlm.nih.gov, Web MD

Źródło: https://www.webmd.com/

Sklep z witaminami:

Dołącz do nas:

Staramy się być blisko Was. Dołącz do ans i pomóż nam budować społeczność ludzi świadomych zdrowego odżywiania.

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.