Krzem
Krzem właściwości
Krzem jest drugim po tlenie najbardziej rozpowszechnionym w przyrodzie pierwiastkiem. Zdrowe włosy i paznokcie, zdrowe kości i stawy - żeby je mieć potrzebujemy krzemu. Jest on bowiem elementem budowy tkanki łącznej - kości, stawów, ścięgien, chrząstek, więzadeł. Znajduje się także w narządach wewnętrznych człowieka - między innymi w zastawkach serca, wątrobie, trzustce i śledzionie.

Krzem pomaga w zapobieganiu miażdżycy ponieważ utrudnia odkladanie się płytek miażdżycowych na ścianach naczyń krwionośnych. Poprawia wygląd skóry, sprzyja leczeniu jej podrażnień i stanów zapalnych. Jest potrzebny do budowy zdrowych kości, chrząstek i tkanki łącznej oraz do syntezy związków, z których zbudowana jest nasza skóra - między innymi kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu. Ma także wpływ na elastyczność naczyń krwionośnych, uszczelnia naczynia włosowate. Krzem dba rownież o nasz układ moczowy.
W naszym organizmie krzemu jest więcej niż żelaza, jednak jego ilość z wiekiem maleje.
Krzem niedobór
Kiedy w naszym organizmie jest za mało krzemu, nasza skóra, włosy i paznokcie tracą swój urok, blask i zdrowy wygląd. Paznokcie stają się łamliwe i kruche, włosy zaczynają wypadać i mają rozdwojone koncówki, a skóra staje się podatna na różnego rodzaju problemy oraz szybciej się starzeje. Niedobór krzemu odczują też nasze kości i stawy. Naczynia krwionośne bez odpowiedniej ilości krzemu stają się bardziej kruche, co może prowadzić do ich pękania - na skórze pojawiają się tzw. pajączki.
Krzem w pożywieniu
Najbogatszymi w krzem produktami spożywczymi są:
- zioła: skrzyp polny, rdest ptasi, pokrzywa, podbiał, kozieradka
- algi
- owoce (skórka)
- pełne ziarna zbórz
- czosnek
- szczypiorek
Nasze zapotrzebowanie na krzem w naturalny sposób zaspokajają też:
- warzywa
- mięso
- chleb razowy
- płatki owsiane
- otręby pszenne
Krzem zapotrzebowanie
Nasz organizm potrzebuje ok. 20-30 mg krzemu dziennie. Zdrowa dieta pokrywa to zapotrzebowanie. Więcej krzemu mogą potrzebować osoby starsze, ponieważ jego ilość w narządach wewnętrznych spada z wiekiem, kobiety w ciąży oraz osoby po urazach i operacjach kości (krzem jest potrzebny do ich odbudowy).
Źródło: https://www.webmd.com/
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.
Po suplementację szczególnie warto sięgać:
- W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
- W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
- Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
- Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
- Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
- W okresach po chorobie.
