tel. 730 680 790
e-mail: mail@witamina.info

Kurkuma

Kurkuma w Polsce znana jest przede wszystkim jako przyprawa o orientalnym smaku i zapachu, nadająca potrawom specyficzny kolor. Jednak jej możliwości zastosowania sięgają znacznie szerzej - ma ona właściwości lecznicze. Substancją czynną w kurkumie jest kurkumina.

Sklep z witaminami i minerałami

Kurkuma zwana jest też ostryżem lub szafranem indyjskim. Jest to roślina - bylina spokrewniona z imbirem, pochodząca z Azji Południowej. Wykorzystuje się jej kłącza, które suszy się i mieli na proszek. W Indiach jest powszechnie stosowana jako przyprawa. Kobiety w Indiach od dawna używają jej do pielęgnacji skóry i depilacji, kurkuma jest też składnikiem kosmetyków produkowanych w Indiach. Używa się jej także w tradycyjnych azjatyckich rytuałach i obrzędach hidnuskich. Kurkuma często wykorzystywana jest jako barwnik spożywczy - nie tylko na Dalekim Wschodzie, ale na całym świecie.

Medyczne właściwości kurkumy wykorzystywano w Azji od dawna. Medycyna ajurwedyjska, tradycyjny indyjski system leczenia, zaleca kurkumę w leczeniu wielu różnych schorzeń. Używa się jej na przykład jako antyseptyk - środek dezynfekujący rany, skaleczeniaoparzenia, czy stłuczenia. Dostrzeżono również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne kurkumy. Stosuje się ją także jako tradycyjny środek na różnego rodzaju dolegliwości przewodu pokarmowego. Kurkumę stosowano nawet jako środek odstraszający komary. Jej wszechstronne działania znane medycynie tradycyjnej teraz wykorzystuje także medycyna zachodnia.

Kurkuma - właściwości

Badania naukowe potwierdziły przeciwzapalne działanie kurkuminy - substancji czynnej znajdującej się w kurkumie. Naukowców interesują również te właściwości kurkumy, które mogą być przydatne w profilaktyce i leczeniu choroby Alzheimera, niektórych typów raka, zapalenia stawów czy cukrzycy. Doustnie kurkuma przyjmowana jest jako środek pomagający w walce z trądzikiem różowatym i łuszczycy oraz ze względu na jej właściwości przeciwnowotworowe. Jest też antyoksydantem - chroni nasze komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

W kosmetykach kurkuma wykorzystywana jest ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i antyoksydacyjne (przeciwutleniające). Działa leczniczo na takie schorzenia skóry jak trądzik, egzema czy łuszczyca. jest też dodawana do kosmetyków kolorowych jako barwnik.

Kurkuma - zastosowanie

Na świecie dostępne są różne produkty z kurkumy - kapsułki, herbaty, proszki i ekstrakty, kremy, maści i płyny. Wykorzystuje się wiele jej właściwości leczniczych, między innymi:

 • kurkuma przyjmowana w kapsułkach może zmniejszać stan zapalny stawów;
 • kurkuma uważana jest za środek łagodzący bóle stawów;
 • wpływ na poprawę funkcjonowania wątroby - antyoksydacyjne działanie kurkumy może uchronić wątrobę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez niebezpieczne toksyny;
 • dzialanie antynowotworowe - badania sugerują, że kurkuma ma działanie ochronne przeciwko rakowi trzustki, rakowi prostaty i szpiczakowi mnogiemu;
 • pozytywny wpływ na procesy trawienne - kurkuma może poprawiać proces trawienia dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym, stymuluje też żołądek do produkcji kwasu żoładkowego. W medycynie ajurwedyjskiej od dawna jest stosowana na problemy trawienne, obecnie zachonia medycyna interesuje się właściwościami kurkumy, które mogą pomóc w leczeniu zapalenia jelit, przepuszczalności jelit oraz w zespole jelita drażliwego.
 • kurkuma pomaga rozrzedzić krew, obniżyć poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi;
 • działa ochronnie na skórę zabazpieczając ją przed niekorzystnym wpływem zanieczyszczeń środowiska; kurkumina chroni skórę także dzięki temu, że zwalcza wolne rodniki i redukuje stany zapalne;
 • badania sugerują, że kurkuma może hamować wzrost komórek czerniaka i rozwój tego nowotworu;
 • kurkuma wspomaga leczenie łuszczycy oraz bielactwa;
 • kremy zawierające kurkuminę stosowane na skorę trądzikową mogą pomagać w regulacji produkcji sebum, co może złagodzić objawy choroby;
 • najnowsze badania pokazały, że kurkumina podawana systematycznie osobom starszym poprawia ich nastrój i pamięć.

Kurkuma w tabletkach

Kurkuma w proszku może być dodawana do potraw jako przyprawa, nadaje im charakterystyczny zapach, smak i barwę. Jeśli jednak chcemy wykorzystać właściwości kurkumy dla zdrowia, warto sięgnąć po kurkumę w tabletkach lub kapsułkach. Ta forma pozwala dokładniej dawkować kurkumę, a dawkowanie ma znaczenie jeśli chcemy skorzystać z leczniczego działania kurkumy.

Odpowiednie dawkowanie jest też istotne, by uniknąć potencjalnych skutków ubocznych. Jeśli przyjmiemy zbyt dużo kurkumy, możemy odczuwać dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego

Źródła: Medical News Today, WebMD, National Center for Complementary and Integrative Health

Źródło: https://www.webmd.com/

Sklep z witaminami:

Dołącz do nas:

Staramy się być blisko Was. Dołącz do ans i pomóż nam budować społeczność ludzi świadomych zdrowego odżywiania.

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.