tel. 730 680 790
e-mail: mail@witamina.info

Kwas alfa liponowy

Kwas alfa liponowy, w skrócie ALA jest organicznym związkiem chemicznym, nasyconym kwasem tłuszczowym. Jest on podobny do witamin, jednak nie należy do nich. Zaliczany jest do przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze chronią komórki naszego organizmu przed wolnymi rodnikami, spowalniając procesy utleniania. Kwas alfa liponowy w naszym organizmie uczestniczy w rozkładaniu węglowodanów i wytwarzaniu energii. Reguluje też poziom niektórych witamin, na przykład witaminy E i C.

Sklep z witaminami i minerałami

Kwas alfa liponowy występuje w wielu produktach spożywczych, jest też naturalnie wytwarzany w naszym organizmie.

Kwas alfa liponowy - właściwości

Jako antyoksydant kwas alfa liponowy chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami i opóźnia procesy starzenia.

Badania sugerują, że suplementy kwasu alfa liponowego mogą zwiększać zdolność organizmu do korzystania z własnej insuliny w celu obniżenia poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. ALA może pomóc zmniejszyć objawy neuropatii obwodowej - uszkodzenia nerwów powodowane przez cukrzycę.

Prowadzone są także badania nad wpływem kwasu alfa liponowego na kondycję skóry. Kwas alfa liponowy stosowany w postaci kremu uelastycznia skórę, chroni przed przesuszeniem, redukuje drobne zmarszczki i sprawia, że skóra wygląda młodziej.

Kwas alfa liponowy - występowanie

Kwas alfa liponowy występuje w następujących produktach spożywczych:

  • drożdże,
  • szpinak,
  • brokuły,
  • ziemniaki,
  • pomidory,
  • brukselka,
  • marchew,
  • buraki,
  • czerwone mięso,
  • podroby.

Jednak badania sugerują, że produkty spożywcze nie są istotnym źródłęm kwasu alfa liponowego, jeśli chce się maksymalnie wykorzystać jego szczególnie korzystne właściwości. Zmiana diety i wprowadzenie do niej większej ilości produktów zawierających kwas alfa liponowy nie powoduje znaczącego podniesienia tego związku w naszym organizmie. Jeśli więc chcemy wykorzystać w pełni obiecujące właściwości kwasu alfa liponowego, powinniśmy raczej zwrócić uwagę na suplementy.

Kwas alfa liponowy - działanie

Przez wiele lat w niektórych krajach Europy stosowano duże dawki suplementów kwasu alfa liponowego w niektórych przypadkach uszkodzenia nerwów. Badania sugerują, że kwas alfa liponowy może być także pomocny w terapii cukrzycy typu 2, ponieważ łagodzi objawy neuropatii cukrzycowej, takie jak mrowienie kończyn, czy bóle nerwowe.

Kwas alfa liponowy stosowany w postaci kremu na skórę może zmniejszać zmarszczki oraz regenerować skórę przesuszoną działaniem słońca. Preparaty z kwasem alfa liponowym mogą poprawiać elastyczność skóry, zapobiegać jej przesuszaniu i spowalniać procesy starzenia.

Prowadzone są także badania nad wpływem kwasu alfa liponowego na redukcję masy ciała.

Kwas alfa liponowy - skutki uboczne

Przyjmowanie kwasu alfa liponowego jest bezpieczne, o ile przestrzega się dwkowania zaleconego przez lekarza lub opisanego w ulotce dołączonej do preparatu. Nie powinno się przekraczać zalecanego czasu stosowania kwasu alfa liponowego. Nie podaje się go dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią, nie ma bowiem wystarczających badań dotyczących ewentualnych skutków ubocznych w tych grupach.

Kwas alfa liponowy może obniżać poziom cukru we krwi, dlatego osoby przyjmujące leki na cukrzycę oraz pacjenci po zabiegach i operacjach chirurgicznych powinni skonsultować się z lekarzem zanim zaczną przyjmować kwas alfa liponowy.

Nie należy przyjmowac kwasu alfa liponowego, jeśli mamy obniżony poziom tiaminy (witaminy B1) w organizmie. Zdarza się tak najczęściej w przypadku osób nadużywających alkoholu.

Kwas alfa liponowy może wpływać na działanie leków przyjmowanych w nadczynności i niedoczynności tarczycy. W takich przypadkach wskazana jest konsultacja z lekarzem zanim zdecydujemy się na suplement zawierający kwas alfa liponowy.

Źródło: https://www.webmd.com/

Sklep z witaminami:

Dołącz do nas:

Staramy się być blisko Was. Dołącz do ans i pomóż nam budować społeczność ludzi świadomych zdrowego odżywiania.

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.