tel. 730 680 790
e-mail: mail@witamina.info

Kwas Foliowy - Witamina B9

Witamina B9 to rekordzistka, jeśli chodzi o różne nazwy stosowane dla tej samej substancji. Nazywana jest też: witaminą B11, witaminą M, witaminą BC, kwasem foliowym, folacyną. Najbardziej znaną nazwą jest kwas foliowy - zna go każda mama, ponieważ kwas foliowy jest zalecany każdej kobiecie w ciąży, a nawet planującej ciążę.

Sklep z witaminami i minerałami

Istnieje złożona interakcja między kwasem foliowym, witaminą B12 i żelazem. Niedobór jednego może być "zamaskowany" przez nadmiar drugiego, więc wszystkie trzy muszą zawsze być w równowadze.

Witamina B9 (kwas foliowy) znaczenie

Witamina B9 uczestniczy w procesach niezbędnych do prawidłowego wzrostu i podziału komórek. Dlatego jest tak ważna w okresie płodowym i niemowlęcym, kiedy organizm intensywnie rośnie. Kwas foliowy jest niezbędny dla organizmu do wytwarzania DNA, RNA. Jest istotny dla płodności zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ma wpływ na układ nerwowy i mózg. Badania wykazały, że długotrwała suplementacja kwasem foliowym zmniejsza ryzyko udaru mózgu.

Razem z witaminą B12 kwas foliowy uczestniczy w tworzeniu i rozwoju czerwonych krwinek.

Witamina B9 (kwas foliowy) - występowanie

Szczególnie bogate w witaminę B9 są takie produkty spożywcze jak::

  • ciemnozielone warzywa
  • pelnoziarniste produkty zbożowe
  • rośliny strączkowe
  • owoce

Niestety kwas foliowy jest wrażliwy na światło i temperaturę. Zbyt dłuygo przechowywana żywność wystawiona na działanie światła słonecznego może stracić nawet połowę zawartego w niej kwasu foliowego. podczas obróbki termicznej - gotowania, smażenia - możemy stracić nawet do 70% witaminy B9. Dlatego najwięcej witaminy B9 dostarczą nam surowe owoce i warzywa, a najmniej długo gotowane, pieczone lub duszone potrawy.

Witamina B9 (kwas foliowy) - zalecane spożycie

Zalecane dzienne spożycie kwasu foliowego u dorosłych obu płci to 400 mikrogramów. Kobiety w ciąży powinny dostarczać swojemu organizmowi 600 mikrogramów witaminy B9 każdego dnia. Kobiety karmiące piersią - 500 mcg.

Witamina B9 (kwas foliowy) dla dzieci:

  • 1 - 3 lata - 150 mcg dziennie
  • 4 - 6 lat - 200 mcg dziennie
  • 7 - 9 lat - 300 mcg dziennie
  • 10 - 12 lat - 300 mcg dziennie
  • 13 - 18 lat - 400 mcg dziennie

Witamina B9 (kwas foliowy) - niedobór i nadmiar

Niedobór witaminy B9 może wynikać z niezdrowej diety, która nie zawiera wystarczającej ilości owoców i warzyw. Może być także spowodowany niektórymi chorobami, w których kwas foliowy nie jest dobrze wchłaniany w układzie trawiennym (np. Choroba Leśniowskiego-Crohna lub celiakia). Niedobór witaminy B9 wynikać może także z niektórych zaburzeń genetycznych, które mają wpływ na jej poziom w organizmie, występuje także podczas przyjmowania pewnych leków (takich jak fenytoina, sulfasalazyna lub trimetoprimosulfametoksazol). Niekorzystnym dla prawidłowego poziomu kwasu foliowego czynnikiem jest nadmierne spożywanie alkoholu oraz otyłość.

Kwas foliowy odgrywa ważną rolę w procesie wzrostu i podziału komórek. Szczególnie ważne jest to w okresach intensywnego rozwoju organizmu - w okresie płodowym oraz w niemowlęctwie. Kwas foliowy jest substancją tak istotną dla prawidłowego rozwoju, że jego niedobór w ciąży może powodować wady wrodzone u dziecka. Największe ryzyko obejmuje wady mózgu i układu nerwowego oraz serca.

Zbyt niski poziom witaminy B9 może także powodować rodzaj niedokrwistości, w której występują małe ilości dużych krwinek czerwonych. Objawy mogą obejmować uczucie zmęczenia, palpitacje serca, duszność, otwarte rany na języku i zmiany w kolorze skóry lub włosów.

U osób z depresją często stwierdzano niedobór kwasu foliowego.

Nadmiar kwasu foliowego sam w sobie nie jest szkodliwy. Ponieważ jest rozpuszczalny w wodzie, jego nadwyżki są wydalane z organizmu wraz z moczem. Natomiast zbyt wysokie stężenie witaminy B9 może maskować niedobory witaminy B12, co z kolei może być przyczyną uszkodzenia układu nerwowego.

Witamina B9 (kwas foliowy) - suplementy

Suplementację kwasem foliowym zaleca się wszystkim kobietom w ciąży oraz planującym ciążę. Ale nie tylko. Naturalna witamina B9, obecna w zdrowej diecie, jest tylko częściowo przyswajana przez nasz organizm. Co ciekawe, jej syntetyczny odpowiednik jest przyswajalny w stu procentach.

Źródło: https://www.webmd.com/


Dlaczego suplementacja jest potrzebna?


Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.

Po suplementację szczególnie warto sięgać:

  • W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
  • W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
  • Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
  • Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
  • Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
  • W okresach po chorobie.

Witaminy i minerały - sklep

Witaminy z grupy B

Sklep z witaminami:

Dołącz do nas:

Staramy się być blisko Was. Dołącz do ans i pomóż nam budować społeczność ludzi świadomych zdrowego odżywiania.

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.