tel. 22 404 27 27
e-mail: mail@witamina.info

L-teanina

L-teanina jest aminokwasem niebiałkowym, pochodną glutaminy. Naturalna teanina występuje przede wszystkim w herbacie - zielonej, białej i czarnej. L-teanina to nie to samo co teina - nie mylmy tych substancji. Obydwie występują w herbacie, ale teina to herbaciana kofeina (czyli alkaloid), l-teanina - to aminokwas.

Sklep z witaminami i minerałami

L-teanina zaliczana jest do nootropów - substancji, które poprawiają pamięć, kreatywność i funkcje poznawcze - podobnie jak kofeina. Teanina jest więc związkiem psychoaktywnym, co oznacza, że jej działanie wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego i funkcje mózgu. Działa jednak inaczej niż kofeina - relaksująco, przy jednoczesnym zachowaniu jasności umysłu. Odpręża, ale nie powoduje senności, lecz pozwala zachować czujność, sprawność myślenia i funkcji poznawczych.

Głównym źródłem l-teaniny jest zielona herbata. Zieloną herbatę stosowano leczniczo już w Chinach 4700 lat temu. Picie jej nadal jest uważane w Azji za zdrową praktykę. Zielona herbata kojarzy się z odprężeniem ciała i jednocześnie pobudzeniem umysłu.

L-teanina wydaje się niezwykle obiecującym przedmiotem badań naukowych w ostatnich latach. Naukowcy badają jej potencjalnie korzystne działanie w stanach lękowych, depresji i stresie, jak również korzystny wpływ na kobiety cierpiące na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Obiecujące są wyniki badań dotyczące regulacji nadciśnienia tętniczego. L-teanina może też wspomagać odchudzanie. Badania wskazują także, że picie zielonej herbaty może przyczyniać się do zwalczania wielu różnych rodzajów nowotworów, w tym raka żołądka, przełyku, jajnika i okrężnicy.

L-teanina - działanie

L-teanina podnosi poziom neuroprzekaźników: GABA, serotoniny i dopaminy. Odpowiadają one w mózgu za regulację emocji, nastrój, koncentrację, czujność i sen, a także apetyt, energię i funkcje poznawcze. Teanina zmniejsza również poziom związków chemicznych w mózgu, które są powiązane ze stresem i lękiem. Zwiększa też fale mózgowe alfa, które wiążą się ze stanem "bezsennego odprężenia". Jest to stan umysłu, którego doświadczamy np. podczas medytacji, w stanie podniesionej kreatywności lub „bujania w obłokach”. Fale alfa są również obecne podczas fazy snu REM.

Teanina może więc działać uspokajająco, zmniejszać stres i niepokój, stabilizować nastrój i jendocześnie podnosić efektywność nauki i pracy umysłowej.

Poprawa jakości snu

Dzięki swoim właściwościom relaksującym i zmniejszającym stres, teanina może wspomagać zdrowy sen, choć nie działa usypiająco, jak typowe środki nasenne. Dzięki niej możemy zasnąć szybciej, ponieważ łatwiej rozluźnimy się przed snem. Badania pokazują również, że l-teanina może poprawić jakość snu poprzez obniżenie lęku i działanie relaksujące.

Istnieją dowody na to, że L-teanina może pomóc poprawić jakość snu u dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Zbadano jej wpływ na sen u chłopców w wieku 8-12 lat i ustalono, że suplement działał bezpiecznie i skutecznie, poprawiając jakość snu.

Redukcja stresu i niepokoju

Teanina ma działanie obniżające lęk. Niektóre leki przeciwlękowe, na przykład zawierające walerianę lub chmiel, mają działanie uspokajające. L-teanina wspomaga relaks i redukcję stresu bez działania uspokajającego. Może więc pomóc w utrzymaniu stanu spokojnej, lecz uważnej czujności. Badania sugerują, że l-teanina może pomóc w zmniejszeniu lęku u osób ze schizofrenią i zaburzeniami schizoafektywnymi.

Zwiększanie uwagi, koncentracji, pamięci i uczenia się

Pod wpływem stresu organizm zwiększa produkcję niektórych hormonów, np. kortyzolu i kortykosteronu. Te zmiany hormonalne hamują niektóre czynności mózgu, w tym te związane z pamięcią i uczeniem się. Kiedy jesteśmy zestresowani nasza pamięć i zdolność przyswajania informacji spadają. L-teanina pomaga obniżyć poziom hormonów stresu i dzięki temu zmniejsza ich wpływ na pamięć i uczenie się.

Badania pokazują, że kombinacja teaniny i kofeiny może poprawić koncentrację uwagi, zwiększyć zdolność przetwarzania informacji i efektywność przechodzenia od jednego zadania do drugiego.

Wspomaganie odchudzania

Zmniejszające lęk i wspomagające zdrowy sen właściwości teaniny mogą również pomóc utrzymać zdrową wagę. Wystarczająca ilość snu i ograniczenie stresu są bowiem kluczem do przestrzegania zdrowej diety i unikania przyrostu masy ciała. L-teanina może również odgrywać bardziej bezpośrednią rolę w utrzymywaniu odpowiedniej wagi. Niektóre badania wskazują, że l-teanina może ograniczać gromadzenie się tłuszczu w organizmie i przybieranie na wadze.

L-teanina - suplementacja

Działanie l-teaniny sprawia, że idealnie pasuje ona do potrzeb współczesnego człowieka. Żyjemy szybko, w pędzie i z nadmiarem obowiązków. Stres jest naszym codziennym towarzyszem i coraz większym problemem. Potrzebujemy czegoś, co pomoże nam zmniejszyć stres, zrelaksować się i dobrze wyspać, ale nie chcemy tracić energii. L-teanina jednocześnie relaksuje ciało i rozjaśnia umysł, dzięki czemu wydaje się dokładnie tym, czego potrzebujemy. Do tego wspomaga odchudzanie, a nadwaga i otyłość to obok stresu kolejny wielki problem XXI wieku.

Aby wykorzystać l-teaninę zawartą w zielonej herbacie, trzeba umiejętnie ją zaparzyć. Proste zalanie wrzątkiem tu się nie sprawdza. Woda powinna mieć odpowiednią temperaturę, a czas parzenia jest ściśle określony - inaczej zielona herbata traci swoje cudowne właściwości. Nie wszyscy zresztą lubią smak zielonej herbaty. Suplementy zawierające ekstrakt z zielonej herbaty w postaci np. kapsułek są łatwiejsze w przyjmowaniu i z powodzeniem zastępują zieloną herbatę.

L-teanina - dawkowanie

Teanina w suplementach zwykle stosowana jest w dawce 150-600 mg dziennie.

Dla poprawy jakości snu, redukcji stresu oraz poprawy koncentracji i pamięci - 100 - 400 mg dziennie.

W połączeniu z kofeiną: 12-100 mg L-teaniny i 30-100 mg kofeiny.

L-teanina - skutki uboczne

L-teanina jest dobrze tolerowana przez organizm. Warto jej przyjmowanie skonsultować z lekarzem w przypadku:

 • ciąży,
 • karmienia piersią,
 • dzieci i młodzieży,
 • osób z niskim ciśnieniem krwi,
 • osób przyjmujących leki na nadciśnienie,
 • osób przyjmujących inne suplementy, które mogą obniżać ciśnienie krwi (np. l-argininę, koenzym Q10, suplementy zawierające tran.

Źródło: https://www.webmd.com/


Dlaczego suplementacja jest potrzebna?


Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.

Po suplementację szczególnie warto sięgać:

 • W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
 • W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
 • Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
 • Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
 • Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
 • W okresach po chorobie.

Witaminy i minerały - sklep

Sklep z witaminami:

Dołącz do nas:

Staramy się być blisko Was. Dołącz do ans i pomóż nam budować społeczność ludzi świadomych zdrowego odżywiania.

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.