tel. 730 680 790
e-mail: mail@witamina.info

Lecytyna

Lecytyna to substancja obecna w każdej komórce naszego ciała, stanowi bowiem składnik błony komórkowej. Naukowcy zwracają szczególną uwagę na jej znaczenie dla funkcjonowania naszego układu nerwowego i mózgu - lecytyna poprawia bowiem naszą pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się. Ale nie tylko - lecytyna wpływa również korzystnie na poziom cholesterolu, pracę wątroby, układu pokarmowego i zdrowie skóry.

Sklep z witaminami i minerałami

Najbogatszymi źródłami lecytyny w naszej diecie są:

 • żółtka jaj
 • soja
 • rzepak
 • ziarna słonecznika

Lecytynę dodaje się także do produktów spożywczych, ponieważ dzięki niej dłużej nadają się do spożycia. Znajdziemy ją też w niektórych lekach do oczu - lecytyna wspomaga ich działanie w kontakcie z rogówką oka. Jest też dodawana do kosmetyków.

Lecytyna - działanie

Lecytyna przyjmowana jako suplement diety przede wszystkim wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Wpływa korzystnie na pamięć i funkcje poznawcze. Przyjmując suplementy lecytyny pobudzamy do pracy komórki nerwowe i wzmacniamy koncentrację.

Dlatego jest szczególnie polecana osobom w starszym wieku, u których pamięć nie funkcjonuje już tak dobrze, jak u młodszych. Lecytyna może jednak stanowić dobre wsparcie w każdym wieku - dla wszystkich, którzy potrzebują poprawić swoje funkcje poznawcze i kondycję pamięci.

Lecytyna ma także inne właściwości:

 • Obniża poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, zaś podnosi poziom cholesterolu „dobrego”.
 • Jest stosowana w leczeniu chorób pęcherzyka żółciowego, wątroby.
 • Lecytynę wykorzystuje się też w terapii niektórych typów depresji, lęku oraz choroby afektywnej dwubiegunowej.
 • Ma korzystny wpływ na stan skóry, jest stosowana w leczeniu wyprysków, stanow zapalnych skory, choroby skóry zwanej egzemą oraz rzy nadmiernej suchości skory.
 • Lecytynę mogą przyjmować kobiety karmiące piersią - pomaga ona zapobiegać zatkaniu kanalików mlekowych.
 • Suplementacja lecytyną sojową może zwiększyć odporność.
 • Lecytyna może korzystnie wpływać na pracę układu pokarmowego, szczególnie na stan jego wyściółki - polecana jest więc osobom cierpiącym na stany zapalne jelit oraz inne schorzenia układu trawiennego.

Lecytyna na pamięć i uczenie się

Lecytyna jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia, a przede wszystkim dla funkcjonowania układu nerwowego, w tym mózgu, ponieważ chroni osłonki mielinowe neuronów. Lecytyna wspiera proces powstawania nowych komórek mózgowych oraz powstawanie pomiędzy nimi połączeń, czyli sedno procesu uczenia się i zapamiętywania.

Działanie lecytyny na układ nerwowy, szczególnie na komórki mózgu, jest tak korzystne, że stosuje się ją nawet u osób z zaburzeniami neurologicznymi, chorobą Alzheimera i innymi postaciami demencji.

Lecytyna - skutki uboczne

Lecytyna jest ogólnie uznawana za bezpieczną i przyjmowana zgodnie z zaleceniami nie powinna wywołac żadnych skitków ubocznych.

Osoby uczulone na jaja lub soję powinny zwrócić uwagę na to, z jakiego źeódła pozyskana została lecytyna w wybranym suplemencie i wybrać taki, który będzie bezpieczny z punktu widzenia ich alergii. Większość suplementów lecytyny produkowanych jest z soi, jednak dostępne są także pochodzące z innego źrodła, np. z nasion słonecznika.

Osoby o wysokim poziomie cholesterolu lub chorujące na choroby serca powinny skonsultować przyjmowanie lecytyny z lekarzem.

Lecytyna sojowa czy lecytyna słonecznikowa

Lecytyna pozyskiwana jest głównie z nasion soi, ale także ze słonecznika, rzepaku, nasion bawełny lub tłuszczów zwierzęcych. Wybierając suplement warto zwrocić uwagę na źródło lecytyny w nim zawartej.

W popularnych suplementach lecytyna zazwyczaj pochodzi z nasion soi modyfikowanych genetycznie. Soja jest jedną z najpowszechniej uprawianych roślin w Stanach Zjednoczonych, a ponad 90 procent tych upraw to soja genetycznie zmodyfikowana. jest to opłacalne i tanie źródło lecytyny. Na przemysłową skalę lecytyna z soi pozyskiwana jest z użyciem chemikaliów.

Wysokiej jakości suplementy zawierają lecytynę pozyskaną z nasion soi niemodyfikowanej i nieprzetwarzanej genetycznie.

Popularność zyskuje także lecytyna otrzymywana z oleju słonecznikowego. Jest ona wskazana dla osób uczulonych na soję. Proces ekstrakcji jest w tym przypadku przeprowadzany raczej przez tłoczenie na zimno niż w przypadku rozpuszczalników chemicznych.

Źródła: Medical News Today, WebMD

Źródło: https://www.webmd.com/

Sklep z witaminami:

Dołącz do nas:

Staramy się być blisko Was. Dołącz do ans i pomóż nam budować społeczność ludzi świadomych zdrowego odżywiania.

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.