Lecytyna
Lecytyna to substancja obecna w każdej komórce naszego ciała, stanowi bowiem składnik błony komórkowej. Naukowcy zwracają szczególną uwagę na jej znaczenie dla funkcjonowania naszego układu nerwowego i mózgu - lecytyna poprawia bowiem naszą pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się. Ale nie tylko - lecytyna wpływa również korzystnie na poziom cholesterolu, pracę wątroby, układu pokarmowego i zdrowie skóry.

Najbogatszymi źródłami lecytyny w naszej diecie są:
- żółtka jaj
- soja
- rzepak
- ziarna słonecznika
Lecytynę dodaje się także do produktów spożywczych, ponieważ dzięki niej dłużej nadają się do spożycia. Znajdziemy ją też w niektórych lekach do oczu - lecytyna wspomaga ich działanie w kontakcie z rogówką oka. Jest też dodawana do kosmetyków.
Lecytyna - działanie
Lecytyna przyjmowana jako suplement diety przede wszystkim wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Wpływa korzystnie na pamięć i funkcje poznawcze. Przyjmując suplementy lecytyny pobudzamy do pracy komórki nerwowe i wzmacniamy koncentrację.
Dlatego jest szczególnie polecana osobom w starszym wieku, u których pamięć nie funkcjonuje już tak dobrze, jak u młodszych. Lecytyna może jednak stanowić dobre wsparcie w każdym wieku - dla wszystkich, którzy potrzebują poprawić swoje funkcje poznawcze i kondycję pamięci.
Lecytyna ma także inne właściwości:
- Obniża poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, zaś podnosi poziom cholesterolu „dobrego”.
- Jest stosowana w leczeniu chorób pęcherzyka żółciowego, wątroby.
- Lecytynę wykorzystuje się też w terapii niektórych typów depresji, lęku oraz choroby afektywnej dwubiegunowej.
- Ma korzystny wpływ na stan skóry, jest stosowana w leczeniu wyprysków, stanow zapalnych skory, choroby skóry zwanej egzemą oraz rzy nadmiernej suchości skory.
- Lecytynę mogą przyjmować kobiety karmiące piersią - pomaga ona zapobiegać zatkaniu kanalików mlekowych.
- Suplementacja lecytyną sojową może zwiększyć odporność.
- Lecytyna może korzystnie wpływać na pracę układu pokarmowego, szczególnie na stan jego wyściółki - polecana jest więc osobom cierpiącym na stany zapalne jelit oraz inne schorzenia układu trawiennego.
Lecytyna na pamięć i uczenie się
Lecytyna jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia, a przede wszystkim dla funkcjonowania układu nerwowego, w tym mózgu, ponieważ chroni osłonki mielinowe neuronów. Lecytyna wspiera proces powstawania nowych komórek mózgowych oraz powstawanie pomiędzy nimi połączeń, czyli sedno procesu uczenia się i zapamiętywania.
Działanie lecytyny na układ nerwowy, szczególnie na komórki mózgu, jest tak korzystne, że stosuje się ją nawet u osób z zaburzeniami neurologicznymi, chorobą Alzheimera i innymi postaciami demencji.
Lecytyna - skutki uboczne
Lecytyna jest ogólnie uznawana za bezpieczną i przyjmowana zgodnie z zaleceniami nie powinna wywołac żadnych skitków ubocznych.
Osoby uczulone na jaja lub soję powinny zwrócić uwagę na to, z jakiego źeódła pozyskana została lecytyna w wybranym suplemencie i wybrać taki, który będzie bezpieczny z punktu widzenia ich alergii. Większość suplementów lecytyny produkowanych jest z soi, jednak dostępne są także pochodzące z innego źrodła, np. z nasion słonecznika.
Osoby o wysokim poziomie cholesterolu lub chorujące na choroby serca powinny skonsultować przyjmowanie lecytyny z lekarzem.
Lecytyna sojowa czy lecytyna słonecznikowa
Lecytyna pozyskiwana jest głównie z nasion soi, ale także ze słonecznika, rzepaku, nasion bawełny lub tłuszczów zwierzęcych. Wybierając suplement warto zwrocić uwagę na źródło lecytyny w nim zawartej.
W popularnych suplementach lecytyna zazwyczaj pochodzi z nasion soi modyfikowanych genetycznie. Soja jest jedną z najpowszechniej uprawianych roślin w Stanach Zjednoczonych, a ponad 90 procent tych upraw to soja genetycznie zmodyfikowana. jest to opłacalne i tanie źródło lecytyny. Na przemysłową skalę lecytyna z soi pozyskiwana jest z użyciem chemikaliów.
Wysokiej jakości suplementy zawierają lecytynę pozyskaną z nasion soi niemodyfikowanej i nieprzetwarzanej genetycznie.
Popularność zyskuje także lecytyna otrzymywana z oleju słonecznikowego. Jest ona wskazana dla osób uczulonych na soję. Proces ekstrakcji jest w tym przypadku przeprowadzany raczej przez tłoczenie na zimno niż w przypadku rozpuszczalników chemicznych.
Źródła: Medical News Today, WebMD
Źródło: https://www.webmd.com/