Miedź
Miedź właściwości
Miedzi w naszym organizmie jest niewiele, jednak znajduje się we wszystkich tkankach i jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Miedź wraz z żelazem pomagają organizmowi produkować czerwone krwinki oraz biorą udział w transportowaniu przez nie tlenu do wszystkich komórek ciała. W tym rownież do mózgu. Miedź nie tylko bierze udział w dostarczaniu tlenu do mózgu, ale także jest istotna dla prawidłowego przesylania impulsów nerwowych oraz utrzymania odpowiedniego poziomu neuroprzekaźników. Dlatego też miedź wpływa między innymi na naszą sprawność umysłową - myślenie, pamięć, kreatywność. Miedź jest też ważna dla utrzymania w zdrowej formie naczyń krwionośnych, nerwów, układu odpornościowego i kości. Chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami oraz przed bakteriami. Miedź wpływa także na stan naszej skóry, uczestniczy bowiem w syntezie białek - kolagenu i elastyny - dzięki którym nasza skora dłużej zachowuje mlody i zdrowy wygląd.
Źródła miedzi
Dobrymi naturalnymi źródłami miedzi są:
- ostrygi i inne skorupiaki,
- całe ziarna,
- fasola,
- orzechy,
- ziemniaki
- podroby (nerki, wątroba)
- warzywa liściaste,
- suszone owoce, np. śliwki,
- kakao,
- pieprz czarny
- drożdże.
Węglowodany i witamina C korzystnie wpływają na przyswajanie miedzi. Odwrotnie działają żelazo, cynk, wapń i fosfor.
Miedź niedobór
Na niedobor miedzi narażone są osoby, które:
- cierpią na przewlekłe biegunki
- mają zaburzone wchłanianie
- stosują diety odchudzające
- wegetarianie (miedź lepiej wchłania się z pokarmów odzwierzęcych niż roślinnych)
- przyjmują suplementy zawierające dużo cynku, kadmu, fluoru oraz kwasu fitynowego (pierwiastki te obniżają przyswajalność miedzi).
Niedobór miedzi może obajwiać się problemami z koncentracją, osłabieniem pamięci, nerwowością. osoby z niedoborem miedzi mogą mieć łamliwe kości i być podatnymi na infekcje.
Miedź nadmiar
Rzadko zdarza się zbyt wysoki poziom miedzi w organizmie, ale może się zdarzyć. Preparaty zawierające miedź najlepiej przyjmować w porozumieniu z lekarzem, ponieważ nadmiar tego pierwiastka nie jest wydalany, lecz pozostaje w naszym organizmie magazynowany w wątrobie, mózgu i rogówce oka. Nadmiar miedzi może negatywnie wpływać na pracę tych narządów. Zbyt dużo miedzi może również objawiać się bólami mięśni, bólami żołądka, mdłościami, nieprawidłową pracą serca i układu oddechowego.
Źródło: https://www.webmd.com/
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.
Po suplementację szczególnie warto sięgać:
- W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
- W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
- Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
- Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
- Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
- W okresach po chorobie.
