Minerały

Minerały pełnią w organizmie różne funkcje i są niezbędne dla zachowania zdrowia. Mają znaczenie dla prawidłowego działania mięśni, serca, mozgu, a także dla zachowania zdrowych kości. Biorą udział w wytwarzaniu enzymow i hormonów.

Istnieją dwa rodzaje minerałów: makrominerały i pierwiastki śladowe. Do tych pierwszych należą między innymi: wapń, fosfor, magnez, sód, potas. Pierwiastki śladowe, których potrzebujemy to: chrom, miedź, żelazo, mangan, jod, cynk, kobalt, molibden, fluor i selen.

Prawie wszystkie pierwiastki śladowe są składnikami enzymów lub hormonów niezbędnych w procesach metabolizmu.

Niektóre minerały, zwłaszcza makrominerale - są ważne jako elektrolity. Organizm używa elektrolitów do wspomagania funkcji układu nerwowego i pracy mięśni. Mają one także znaczenie dla prawidłowego nawodnienia oraz utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej.

Zarówno niedobór, jak i nadmiar minerałów może być szkodliwy dla zdrowia. Zachowując zdrową zrównoważoną dietę zwykle dostarczamy organizmowi wystarczające ilości poszczególnych składników mineralnych. Zdarza się jednak, że potrzebna jest suplementacja, na przykład u osób stosujących restrykcyjną dietę. Albo odwrotnie: w przypadku niektórych dolegliwości i chorób należy unikać pokarmów o wysokiej zawartości jakiegoś pierwiastka. Na przykład ludzie cierpiący na przewlekłą chorobę nerek powinni ograniczyć pokarmy o wysokiej zawartości potasu.

Wapń

Jest niezbędny dla zdrowia kości i zębów. ma rownież wpływ na kurczenie się mięśni, procesy przewodzenia w układzie nerwowym, krzepnięcie krwi, odporność na choroby. Najbogatszym źródłem wapnia jest nabiał i zielone warzywa liściaste.

Magnez

Nasz organizm potrzebuje magnezu we wszystkich głównych procesach życiowych, do syntezy kwasów nukleinowych i białka oraz do produkcji energii w komórkach. Naturalnym źródłem magnezu są zielone warzywa liściaste, ryby, orzechy, fasola, produkty pełnoziarniste.

Fosfor

Wpływa między innymi na zdrowie kości i procesy komórkowe. Bogate w fosfor są takie produkty jak: nabiał, ryby, mięso, drób, warzywa, jaja.

Potas

Jest istotny dla wielu ważnych procesów biologicznych zachodzących w naszym ciele. Potrzebują go mięśnie i układ nerwowy. Jest potrzebny, by prawidłowo przebiegała synteza kwasów nukleinowych i białek. Dostarczamy go sobie jedząc świeże warzywa i owoce.

Sód

Gwarantuje prawidłowy poziom nawodnienia tkanek. Sód znajduje się w soli kuchennej oraz w wielu różnych produktach spożywczych, do których sól jest dodawana. Nie powinniśmy go spożywać zbyt dużo, ale niedobory sodu też nie są korzystne dla zdrowia.

Żelazo

Duża część żelaza w ciele znajduje się w hemoglobinie. Hemoglobina jest składnikiem czerwonych krwinek, które umożliwiają przenoszenie tlenu i dostarczanie ich do tkanek organizmu. Żelazo jest także ważnym składnikiem komórek mięśniowych i jest niezbędne do tworzenia wielu enzymów w organizmie.

Chrom

Umożliwia działanie insulinie, która kontroluje poziom cukru we krwi. Pomaga w metabolizmie i magazynowaniu węglowodanów, białka i tłuszczu.

Selen

Występuje we wszystkich tkankach. Wraz z witaminą E działa jako antyoksydant. Pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Selen jest również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Cynk

W naszym ciele występuje w kościach, zębach, włosach, skórze, wątrobie, mięśniach, białych krwinkach i jądrach. Jest składnikiem ponad 100 enzymów, w tym zaangażowanych w tworzenie RNA (kwasu rybonukleinowego) i DNA (kwas deoksyrybonukleinowy). Cynk jest niezbędny dla zdrowej skóry, gojenia ran i wzrostu.

Miedź

Większość miedzi w ciele znajduje się w wątrobie, kościach i mięśniach, ale ślady miedzi występują we wszystkich tkankach ciała. Miedź jest składnikiem wielu enzymów, w tym tych niezbędnych do produkcji energii, krwinek czerwonych, kości lub tkanki łącznej. Miedź ma też działanie przeciwutleniające (chroni komórki przed uszkodzeniami przez wolne rodniki).

Jod

Większość jodu zgromadzona jest w tarczycy i wykorzytywana do produkcji hormonów. W wielu krajach, w tym także w Polsce, sól kuchenna wzbogacana jest jodem, aby nasz organizm dostawał wystarczające ilości tego pierwiastka.

Kontakt:

Jeżeli masz pytania związane ze zdrową suplementacją, serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego bądź kontakt poprzez poniższy formularz.

imię i nazwisko:
telefon:
mail:

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Kontakt

Jeżeli masz pytania w tematyce zdrowego odżywiania zapraszamy do kontaktu z nami.

tel. +48 509 420 156

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.