Minerały
Minerały pełnią w organizmie różne funkcje i są niezbędne dla zachowania zdrowia. Mają znaczenie dla prawidłowego działania mięśni, serca, mozgu, a także dla zachowania zdrowych kości. Biorą udział w wytwarzaniu enzymow i hormonów.

Istnieją dwa rodzaje minerałów: makrominerały i pierwiastki śladowe. Do tych pierwszych należą między innymi: wapń, fosfor, magnez, sód, potas. Pierwiastki śladowe, których potrzebujemy to: chrom, miedź, żelazo, mangan, jod, cynk, kobalt, molibden, fluor i selen.
Prawie wszystkie pierwiastki śladowe są składnikami enzymów lub hormonów niezbędnych w procesach metabolizmu.
Niektóre minerały, zwłaszcza makrominerale - są ważne jako elektrolity. Organizm używa elektrolitów do wspomagania funkcji układu nerwowego i pracy mięśni. Mają one także znaczenie dla prawidłowego nawodnienia oraz utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej.
Zarówno niedobór, jak i nadmiar minerałów może być szkodliwy dla zdrowia. Zachowując zdrową zrównoważoną dietę zwykle dostarczamy organizmowi wystarczające ilości poszczególnych składników mineralnych. Zdarza się jednak, że potrzebna jest suplementacja, na przykład u osób stosujących restrykcyjną dietę. Albo odwrotnie: w przypadku niektórych dolegliwości i chorób należy unikać pokarmów o wysokiej zawartości jakiegoś pierwiastka. Na przykład ludzie cierpiący na przewlekłą chorobę nerek powinni ograniczyć pokarmy o wysokiej zawartości potasu.
Wapń
Jest niezbędny dla zdrowia kości i zębów. ma rownież wpływ na kurczenie się mięśni, procesy przewodzenia w układzie nerwowym, krzepnięcie krwi, odporność na choroby. Najbogatszym źródłem wapnia jest nabiał i zielone warzywa liściaste. Czytaj cały artykuł o wapniu. »
Magnez
Nasz organizm potrzebuje magnezu we wszystkich głównych procesach życiowych, do syntezy kwasów nukleinowych i białka oraz do produkcji energii w komórkach. Naturalnym źródłem magnezu są zielone warzywa liściaste, ryby, orzechy, fasola, produkty pełnoziarniste. Czytaj cały artykuł o magnezie. »
Fosfor
Wpływa między innymi na zdrowie kości i procesy komórkowe. Bogate w fosfor są takie produkty jak: nabiał, ryby, mięso, drób, warzywa, jaja.
Potas
Jest istotny dla wielu ważnych procesów biologicznych zachodzących w naszym ciele. Potrzebują go mięśnie i układ nerwowy. Jest potrzebny, by prawidłowo przebiegała synteza kwasów nukleinowych i białek. Dostarczamy go sobie jedząc świeże warzywa i owoce. Czytaj cały artykuł na temat potasu. »
Sód
Gwarantuje prawidłowy poziom nawodnienia tkanek. Sód znajduje się w soli kuchennej oraz w wielu różnych produktach spożywczych, do których sól jest dodawana. Nie powinniśmy go spożywać zbyt dużo, ale niedobory sodu też nie są korzystne dla zdrowia.
Żelazo
Duża część żelaza w ciele znajduje się w hemoglobinie. Hemoglobina jest składnikiem czerwonych krwinek, które umożliwiają przenoszenie tlenu i dostarczanie ich do tkanek organizmu. Żelazo jest także ważnym składnikiem komórek mięśniowych i jest niezbędne do tworzenia wielu enzymów w organizmie. Czytaj cały artykuł na temat żelaza. »
Chrom
Umożliwia działanie insulinie, która kontroluje poziom cukru we krwi. Pomaga w metabolizmie i magazynowaniu węglowodanów, białka i tłuszczu. Czytaj cały artykuł na temat chromu. »
Selen
Występuje we wszystkich tkankach. Wraz z witaminą E działa jako antyoksydant. Pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Selen jest również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Czytaj cały artykuł na temat selenu. »
Cynk
W naszym ciele występuje w kościach, zębach, włosach, skórze, wątrobie, mięśniach, białych krwinkach i jądrach. Jest składnikiem ponad 100 enzymów, w tym zaangażowanych w tworzenie RNA (kwasu rybonukleinowego) i DNA (kwas deoksyrybonukleinowy). Cynk jest niezbędny dla zdrowej skóry, gojenia ran i wzrostu. Czytaj cały artykuł na temat cynku. »
Miedź
Większość miedzi w ciele znajduje się w wątrobie, kościach i mięśniach, ale ślady miedzi występują we wszystkich tkankach ciała. Miedź jest składnikiem wielu enzymów, w tym tych niezbędnych do produkcji energii, krwinek czerwonych, kości lub tkanki łącznej. Miedź ma też działanie przeciwutleniające (chroni komórki przed uszkodzeniami przez wolne rodniki). Czytaj cały artykuł na temat miedzi. »
Jod
Większość jodu zgromadzona jest w tarczycy i wykorzytywana do produkcji hormonów. W wielu krajach, w tym także w Polsce, sól kuchenna wzbogacana jest jodem, aby nasz organizm dostawał wystarczające ilości tego pierwiastka.
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.
Po suplementację szczególnie warto sięgać:
- W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
- W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
- Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
- Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
- Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
- W okresach po chorobie.
