tel. 730 680 790
e-mail: mail@witamina.info

Minerały

Minerały pełnią w organizmie różne funkcje i są niezbędne dla zachowania zdrowia. Mają znaczenie dla prawidłowego działania mięśni, serca, mozgu, a także dla zachowania zdrowych kości. Biorą udział w wytwarzaniu enzymow i hormonów.

Sklep z witaminami i minerałami

Istnieją dwa rodzaje minerałów: makrominerały i pierwiastki śladowe. Do tych pierwszych należą między innymi: wapń, fosfor, magnez, sód, potas. Pierwiastki śladowe, których potrzebujemy to: chrom, miedź, żelazo, mangan, jod, cynk, kobalt, molibden, fluor i selen.

Prawie wszystkie pierwiastki śladowe są składnikami enzymów lub hormonów niezbędnych w procesach metabolizmu.

Niektóre minerały, zwłaszcza makrominerale - są ważne jako elektrolity. Organizm używa elektrolitów do wspomagania funkcji układu nerwowego i pracy mięśni. Mają one także znaczenie dla prawidłowego nawodnienia oraz utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej.

Zarówno niedobór, jak i nadmiar minerałów może być szkodliwy dla zdrowia. Zachowując zdrową zrównoważoną dietę zwykle dostarczamy organizmowi wystarczające ilości poszczególnych składników mineralnych. Zdarza się jednak, że potrzebna jest suplementacja, na przykład u osób stosujących restrykcyjną dietę. Albo odwrotnie: w przypadku niektórych dolegliwości i chorób należy unikać pokarmów o wysokiej zawartości jakiegoś pierwiastka. Na przykład ludzie cierpiący na przewlekłą chorobę nerek powinni ograniczyć pokarmy o wysokiej zawartości potasu.

Wapń

Jest niezbędny dla zdrowia kości i zębów. ma rownież wpływ na kurczenie się mięśni, procesy przewodzenia w układzie nerwowym, krzepnięcie krwi, odporność na choroby. Najbogatszym źródłem wapnia jest nabiał i zielone warzywa liściaste. Czytaj cały artykuł o wapniu. »

Magnez

Nasz organizm potrzebuje magnezu we wszystkich głównych procesach życiowych, do syntezy kwasów nukleinowych i białka oraz do produkcji energii w komórkach. Naturalnym źródłem magnezu są zielone warzywa liściaste, ryby, orzechy, fasola, produkty pełnoziarniste. Czytaj cały artykuł o magnezie. »

Fosfor

Wpływa między innymi na zdrowie kości i procesy komórkowe. Bogate w fosfor są takie produkty jak: nabiał, ryby, mięso, drób, warzywa, jaja.

Potas

Jest istotny dla wielu ważnych procesów biologicznych zachodzących w naszym ciele. Potrzebują go mięśnie i układ nerwowy. Jest potrzebny, by prawidłowo przebiegała synteza kwasów nukleinowych i białek. Dostarczamy go sobie jedząc świeże warzywa i owoce. Czytaj cały artykuł na temat potasu. »

Sód

Gwarantuje prawidłowy poziom nawodnienia tkanek. Sód znajduje się w soli kuchennej oraz w wielu różnych produktach spożywczych, do których sól jest dodawana. Nie powinniśmy go spożywać zbyt dużo, ale niedobory sodu też nie są korzystne dla zdrowia.

Żelazo

Duża część żelaza w ciele znajduje się w hemoglobinie. Hemoglobina jest składnikiem czerwonych krwinek, które umożliwiają przenoszenie tlenu i dostarczanie ich do tkanek organizmu. Żelazo jest także ważnym składnikiem komórek mięśniowych i jest niezbędne do tworzenia wielu enzymów w organizmie. Czytaj cały artykuł na temat żelaza. »

Chrom

Umożliwia działanie insulinie, która kontroluje poziom cukru we krwi. Pomaga w metabolizmie i magazynowaniu węglowodanów, białka i tłuszczu. Czytaj cały artykuł na temat chromu. »

Selen

Występuje we wszystkich tkankach. Wraz z witaminą E działa jako antyoksydant. Pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Selen jest również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Czytaj cały artykuł na temat selenu. »

Cynk

W naszym ciele występuje w kościach, zębach, włosach, skórze, wątrobie, mięśniach, białych krwinkach i jądrach. Jest składnikiem ponad 100 enzymów, w tym zaangażowanych w tworzenie RNA (kwasu rybonukleinowego) i DNA (kwas deoksyrybonukleinowy). Cynk jest niezbędny dla zdrowej skóry, gojenia ran i wzrostu. Czytaj cały artykuł na temat cynku. »

Miedź

Większość miedzi w ciele znajduje się w wątrobie, kościach i mięśniach, ale ślady miedzi występują we wszystkich tkankach ciała. Miedź jest składnikiem wielu enzymów, w tym tych niezbędnych do produkcji energii, krwinek czerwonych, kości lub tkanki łącznej. Miedź ma też działanie przeciwutleniające (chroni komórki przed uszkodzeniami przez wolne rodniki). Czytaj cały artykuł na temat miedzi. »

Jod

Większość jodu zgromadzona jest w tarczycy i wykorzytywana do produkcji hormonów. W wielu krajach, w tym także w Polsce, sól kuchenna wzbogacana jest jodem, aby nasz organizm dostawał wystarczające ilości tego pierwiastka.


Dlaczego suplementacja jest potrzebna?


Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.

Po suplementację szczególnie warto sięgać:

  • W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
  • W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
  • Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
  • Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
  • Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
  • W okresach po chorobie.

Witaminy i minerały - sklep

Sklep z witaminami:

Dołącz do nas:

Staramy się być blisko Was. Dołącz do ans i pomóż nam budować społeczność ludzi świadomych zdrowego odżywiania.

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.