Niacyna - Witamina B3
Witamina B3 - niacyna - nazywana jest też witaminą PP lub kwasem nikotynowym (którym faktycznie jest). Nazwa witamina PP pochodzi od słowa przeciwpelagryczny czyli zapobiegający pelagrze. Pelagra zaś jest chorobą skóry wywołaną niedoborem niacyny. Z kolei nazwa niacyna powstała jako skrót od nicotinic acid (kwas nikotynowy).

Witamina B3 (niacyna) znaczenie
Niacyna, podobnie jak inne witaminy z grupy B, bierze udział w procesach pozyskiwania energii z pożywienia. Wspiera układ trawienny w prawidłowym działaniu. Wpływa na zdrową kondycję skóry i włosów. Jest ważna dla układu nerwowego i mózgu, wpływa na nasze samopoczucie psychiczne. Bierze udział w syntezie hormonów płciowych. Ma również działanie obniżające poziom cholesterolu.
Witamina B3 (niacyna) występowanie
Witamina B3 znajduje się w wielu produktach z naszego codziennego menu. Szczególnie bogate w nią są:
- nabiał
- jajka
- ryby
- chude mięso
- podroby
- rośliny strączkowe
- drób
- orzechy
- drożdże
- otręby
Pieczywo i płatki zbożowe są często wzbogacane w witaminy, w tym w witaminę B3.
Witamina B3 (niacyna) - zalecane spożycie
Za górną bezpieczną granicę spożycia witaminy B3 przyjmuje się 35 mg dziennie.
Dzienna wskazana norma spożycia witaminy B3 dla dorosłych to:
- kobiety - 14 miligramów (mg)
- mężczyźni 16 mg
Witamina B3 (niacyna) u dzieci:
- 0 - 6 miesięcy - 2 miligramy (mg) dziennie
- 7 - 12 miesięcy - 4 mg dziennie
- 1 - 3 lata - 6 mg dziennie
- 4 - 8 lat - 8 mg dziennie
- 9 - 13 lat - 12 mg dziennie
Witamina B3 (niacyna) - niedobór i nadmiar
Niedożywienie, uboga dieta i nadużywanie alkoholu mogą prowadzić do niedoboru niacyny.
Powoduje on chorobę zwaną pelagrą (od łacińskich słów: pella agra - szorstka skóra) lub rumieniem lombardzkim. Objawy pelagry to:
- zapalenie skóry (łac. dermatitis),
- zaburzenia pracy przewodu pokarmowego,
- otępienie,
- osłabienie,
- agresja,
- bezsenność,
- ataksja (zaburzenia koordynacji ruchów ciała),
- zaburzenia psychiczne.
Ciężkie przypadki pelagry mogą prowadzić do śmierci. Pelagra nazywana jest czasami chorobą 3D lub 4D od nazw objawów: dermatitis - stany zapalne skóry, diarrhoea - biegunka, dementia - problemy z pamięcią. Czwartym D jest death - śmierć.
Niewielki niedobór witaminy B3 objawia się problemami skórnymi, takimi jak wysypka czy zapalenie skóry. Może powodowac też pogorszenie nastroju i pamięci. Dlatego przyjmowanie witamin z grupy B jest jednym z często spotykanych zaleceń lekarzy dermatologów.
Witamina B3 może powodować problemy zdrowotne również wtedy, kiedy przyjmiemy jej za dużo. Znacząco przedawkowana niacyna powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi, uszkodzenie wątroby, wrzody żołądka, wysypki skórne. Zdarza się, że niacyna powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych objawiające się rumieńcem, swędzeniem, mrowieniem lub łagodnym pieczeniem skóry i bólami głowy.
Witamina B3 (niacyna) - suplementy
Witaminę B3 można suplementować, gdy jest taka potrzeba. Przyjmuje się ją razem z innymi witaminami z grupy B. Chrom zwiększa wchlanianie witaminy B3.
Źródło: https://www.webmd.com/
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.
Po suplementację szczególnie warto sięgać:
- W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
- W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
- Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
- Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
- Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
- W okresach po chorobie.
