Potas
Potas właściwości
Potas jest bardzo ważnym minerałem dla ludzkiego organizmu. Jest jednym z tzw. elektrolitów, czyli minerałów rozpuszczalnych w wodzie, które przenoszą ładunki elektryczne w naszym ciele. Potas jest w naszym ciele właściwie wszędzie. Przenikając przez blony komorkowe dostarcza do wnętrza komórek substancje odżywcze, w drugą zaś stronę „wynosi” komorkowe śmieci, czyli zbędne produkty przemiany materii. Nasz organizm potrzebuje potasu w procesach przemian białek i węglowodanów. Potas odpowiada za prawidłową pracę mięśni oraz prawidłowy wzrost. Kontroluje aktywność elektryczną serca, dba o równowagę kwasowo-zasadową naszego ciała oraz kontroluje naszą gospodarkę wodną. Ma również wpływ na koncetrację, ma bowiem swój udział w dostarczaniu tlenu do mozgu.

Produkty bogate w potas
Wiele produktów spożywczych zawiera potas. Znajdziemy go między innymi w mięsie i rybach, takich jak łosoś, dorsz, flądra i sardynki. Dobrymi źródłami potasu są produkty sojowe i wegetariańskie. Wszystkie warzywa, w tym brokuły, groch, fasola, pomidory, ziemniaki, słodkie ziemniaki i dynia również zawierają potas. Wśród owoców najwięcej potasu zawierają: owoce cytrusowe, banany, kiwi, suszone śliwki i morele. Morele suszone zawierają więcej potasu niż świeże. Mleko, jogurt i orzechy są również doskonałymi źródłami potasu.
Niedobór potasu
Niski poziom potasu we krwi nazywa się hipokaliemią. Niedobór potasu może powodować osłabienie mięśni, nieprawidłowy rytm serca i wzrost ciśnienia krwi. Na niedobór potasu narażone są osoby, które:
- przyjmują leki moczopędne (np. w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi lub niewydolności serca)
- przyjmują leki przeczyszczające
- mają zaburzenia pracy nerek lub nadnerczy.
- Niedobór potasu może też pojawić się po intensywnej biegunce lub wymiotach.
Niedobór potasu objawy
Chociaż potas występuje powszechnie w produktach spożywczych, zdarza się, że nasz organizm ma go za mało. O zbyt niskim poziomie potasu mogą świadczyć takie objawy jak:
- skurcze mięśni
- podwyższone ciśnienie krwi
- zmęczenie
- drażliwość
- obrzęki kończyn
Nadmiar potasu
Zbyt wiele potasu we krwi to hiperkalemia. Nadmiar potasu może być przyczyną nieprawidłowego rytmu serca, co jest niebezpieczne dla zdrowia. Nadmiar potasu może pojawić się:
- kiedy nerki nie pracują prawidłowo
- jako skutek uboczny niektórych leków przyjmowanych w chorobach serca
- jako skutek uboczny niektorych leków moczopędnych
- po ciężkich infekcjach.
Źródło: https://www.webmd.com/
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.
Po suplementację szczególnie warto sięgać:
- W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
- W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
- Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
- Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
- Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
- W okresach po chorobie.
