Selen
Selen to jeden z tak zwanych pierwiastków śladowych. To znaczy, że nasze organizm potrzebuje go w niewielkich ilościach. Niemniej - potrzebuje i selenu nie może zabraknąć w naszej codziennej diecie.

Spis treści
- Działanie Selenu
- Selen w żywności
- Selen - dawkowanie
- Niedobór selenu
- Nadmiar selenu
- Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Selen działanie
Selen wspomaga w organizmie procesy produkcji specjalnych białek, zwanych enzymami antyoksydacyjnymi, które odgrywają ważną rolę w zapobieganiu uszkodzeniom komórek. Pomaga też usuwać wolne rodniki. Selen wpływa na prawidłowe działanie tarczycy, ma też znaczenie dla odporności organizmu.
Trwają badania nad antynowotworowymi właściwościami selenu. Prowadzone są także analizy znaczenia selenu w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych i w ochronie naszego ciała przed wpływem metali ciężkich i innych toksycznych substancji, na których działanie jesteśmy narażeni.
Selen w żywności
Najbogatszym źródłem selenu są produkty roślinne, szczególnie warzywa. Zawartośc selenu w poszczególnych warzywach może być różna i zależy od tego, ile było tego bierwiastka w glebie, w jakiej roślinę wyhodowano.

Dobrym źródłem selenu są także:
- orzechy brazylijskie,
- ryby (szczególnie łosoś i tuńczyk)
- owoce morza,
- czerwone mięso,
- jaja,
- kurczak, indyk,
- pieczywo,
- ryż,
- wątroba,
- czosnek,
- drożdże piwne,
- kiełki pszenicy.
Selen dawkowanie
Instytut Żywności i Żywienia określa następujące normy dziennego spożycia selenu:
- niemowlęta: 15-20 μg
- dzieci od 1. do 3. roku życia: 20 μg; od 4. do 9. roku życia: 30 μg
- chłopcy od 10. do 12. roku życia: 40 μg; od 13. do 18. roku życia: 55 μg
- dziewczęta od 10. do 12. roku życia: 40 μg; od 13. do 18. roku życia: 55 μg
- mężczyźni: 55 μg
- kobiety: 55 μg
- kobiety w ciąży: 60 μg
- kobiety karmiące: 70 μg
Selen niedobór
Niedobór selenu u zdrowych osób występuje rzadko. Może jednak wystąpić u osób z zaburzeniami żołądkowo - jelitowymi, które wpływają na zdolność organizmu do wchłaniania selenu. Takim zaburzeniem jest na przykład choroba Crohna. Na niedobór selenu mogą być także narażone osoby chorujące na AIDS, fenyloketonurię, depresję, mukowiscydozę, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby naczyń krwionośnych, zapalenie trzustki, retinopatię niewydolność nerek. Niedobór selenu może z kolei być przyczyną poważnych schorzeń, np.:
- Choroba Keshan, która rowadzi to do nieprawidłowości mięśnia sercowego. Choroba Keshan spowodowała wiele zgonów dzieci w Chinach, dopóki nie odkryto jej związku z selenem i dostarczono suplementów selenu.
- Choroba Kashin-Beck, która prowadzi do schorzeń stawów i kości.
- Niedobór selenu u kobiet w ciąży może być przyczyną wrodzonego niedorozwoju fizycznego i umysłowego u dzieci.
Selen nadmiar
Zbyt wiele selenu we krwi może powodować stan zwany selenozą. Selenoza może prowadzić do wypadania włosów, problemów z paznokciami, nudności, drażliwości, zmęczenia i łagodnego uszkodzenia nerwów.
Źródło: https://www.webmd.com/
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.
Jeżeli poszukujesz dobrych suplementów z selenem zapraszamy do zapoznania się z ofertą Biopunkt.pl. Znajdziesz tam suplementy najwyższej jakości polecanych producentów takich jak Viridian czy Holistic.
Po suplementację szczególnie warto sięgać:
- W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
- W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
- Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
- Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
- Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
- W okresach po chorobie.
