tel. 730 680 790
e-mail: mail@witamina.info

Spirulina

Spirulina należy do sinic, niebiesko-zielonych alg. Oglądana pod mikroskopem wygląda jak cienka nić zwinięta w spiralę - stąd jej nazwa: spirulina. Jest niezwykle bogata w składniki odżywcze, między innymi w białko, witaminy, minerały, antyoksydanty, enzymy, bioflawonoidy czy aminokwasy. Jest także doskonale przyswajalna przez ludzki organizm. Z jej dobroczynnych właściwości można korzystać przyjmując zawierające ją suplementy diety, znajdziemy ją także w kosmetykach. Bywa nazywana „pożywieniem przyszłości”, „superżywnością”, a świat medycyny i dietetyki wciąż zachwyca się jej ogromnymi możliwościami.

Sklep z witaminami i minerałami

Spirulina - właściwości

Dobroczynne właściwości spiruliny cenili już Aztekowie. Algi były wykorzystywane prze człowieka jako wartościowe pożywienie od wieków, w ostatnich dziesięcioleciach zaś nauka potwierdziła ich niezwykłe właściwości. Spirulina zawiera wyjatkowo dużo składników i substancji odżywczych, a przy tym jest doskonale przyswajalna. Jej ściany komórkowe nie zawierają niestrawnej celulozy, dzięki czemu składniki odżywcze zawarte w spirulinie szybciej i łatwiej dostają się do naszego organizmu. Spirulina zawiera między innymi:

 • Białko - spirulina ma go kilkakrotnie więcej niż mięso, czy mleko, a dzięki temu, że jest łatwo przyswajalna, może stanowić doskonałą alternatywę dla osób, które z powodu stanu zdrowia lub samopoczucia powinny wykluczyć produkty białkowe ze swojej diety.
 • Aminokwasy, w tym osiem tzw. aminokwasów niezbędnych, czyli takich, których nasz organizm nie wytwarza samodzielnie, lecz musi przyjmować wraz z pożywieniem lub w suplementach.
 • Kwas GLA (gamma-linolenowy) - jeden z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, mający między innymi działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, obniżające poziom lipidów we krwi, korzystny w profilaktyce i leczeniu wielu chorób, w tym chorób skory, astmy, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, nadwagi, chorób oczu, chorób serca i naczyn krwionośnych oraz nowotworów.
 • Mikro- i makroelementy, m.in.: żelazo, magnez, potas, cynk, mangan, selen, miedź.
 • Witaminy - między innymi witaminy z grupy B i witaminę E, C, D, K, A.
 • Kwasy omega-3 i omega-6.
 • Antyoksydanty - chroniące komórki naszego ciała przed działaniem wolnych rodników.
 • Karetonoidy - między innymi zeaksantyna, bardzo ważna dla zdrowia oczu.

Spirulina - działanie

Dzięki bgactwu składników, jakie zawiera, spirulina ma niezwykle korzystne dla naszego zdrowia działanie.

 • Dzięki wysokiej zawartości białka jest niezwykle odżywcza. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 1974 roku uznała spirulinę za „pokarm przyszłości”, dziś zaś zaleca ją jako środek stosowany do zwalczania przypadków niedożywienia.
 • Spirulina ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne (chroniące przed wolnymi rodnikami) - między innymi dzięki zawartej w niej fikocyjaninie.
 • Reguluje poziom lipidów we krwi.
 • Wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.
 • Działa aktywująco na układ odpornościowy.
 • Pomaga w leczeniu anemii oraz niedożywienia.
 • Reguluje poziom cukru we krwi, może wspierać leczenie cukrzycy typu 2.
 • Reguluje gospodarkę lipidową, powinny więc po nią sięgnąć osoby z podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.
 • Pomaga obniżyć poziom cholesterolu.
 • Dzięki zawartości zeaksantyny obniża ryzyko chorób oczu takich jak zaćma, czy zwyrodnienia plamki żółtej.
 • Wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, wspierając pracę wątroby i nerek.
 • Wspiera i reguluje pracę układu pokarmowego.

Spirulina - suplementy

Dlaczego warto sięgnąć po suplementy spiruliny? We współczesnym świecie, w którym króluje żywność przetworzona, nie jest łatwo dostaczyć orhganizmowi wszystkich niezbędnych i dobroczynnych składników odpowiednią dietą. Suplementy stały się dla nas cennym i potrzebnym wsparciem w trosce o zdrowie i dobrą kondycję. Bogactwo składników odżywczych, makro- i mikroelementów, witamin, aminokwasów, antyoksydantów w spirulinie jest nie do przecenienia. Każdy z nich z osobna ma dobroczynne działanie dla naszego organizmu, zaś spirulina zawiera ich wyjątkowo dużo. Dzięki łatwej przyswajalności nasz organizm może wykorzystać skladniki ze spiruliny znacznie lepiej niż z innych żródeł.

Ważne jest, aby kupować spirulinę dobrej jakości, wiarygodnego i rzetelnego producenta - spirulina to sproszkowane algi, które są odławiane z wody. Jakość i czystość preparatu zależy więc od jakości i czystości wody, z której zostały wydobyte. Mało tego - zawartość składników odżywczych w spirulinie również zależy od tego, w jakich warunkach była hodowana. Nieodpowiednio produkowana spirulina może zawierać substancje toskyczne. Dlatego wybierając suplement ze spiruliną, zwracajmy uwagę na rzetelność sprzedawcy i dobrą markę samego preparatu, która jest gwarancją, że algi były hodowane w sterylnych warunkach.

Spirulina - dawkowanie

Spirulinę, jak i inne suplementy, należy przyjmowac zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu lub w ulotce dołączonej do preparatu.

Spirulina - skutki uboczne

Spirulina jest bezpieczna, jednak osoby chore lub przyjmujące leki powinny jej przyjmowanie skonsultować z lekarzem (podobnie jak przyjmowanie wszelkich innych preparatów). Spiruliny nie mogą przyjmować osoby chore na fenyloketonurię, stwardnienie rozsiane, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów oraz inne choroby autoimmunologiczne.

Spirulina tabletki czy spirulina w proszku

Spirulina jako suplement diety występuje w postaci tabletek, kapsułek lub proszku. Tabletki i kapsułki przyjmuje się popijając wodą, natomiast spirulinę w proszku można dodawać do potraw.

Źródła:
World Health Organization - http://www.who.int
WebMD https://www.webmd.com//
MedlinePlus - U.S. National Library of Medicine https://medlineplus.gov
Journal of Pharmacy and Nutrition Sciences

Sklep z witaminami:

Dołącz do nas:

Staramy się być blisko Was. Dołącz do ans i pomóż nam budować społeczność ludzi świadomych zdrowego odżywiania.

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.