Wapń

Wapń właściwości

Wapń jest jednym z najważniejszych minerałów dla ludzkiego ciała. Jest nieodzowny do budowy i utrzymania z zdrowej formie zębów i kości. Dbając o właściwy poziom wapnia zmniejszamy ryzyko osteoporozy. Wapń bierze udział w wielu procesach organizmu, między innymi w krzepnięciu krwi, wysyłaniu i odbieraniu sygnałów nerwowych, wspomaga prawidłową pracę mięśni oraz utrzymanie optymalnego tętna.

Produkty bogate w wapń

Wiele produktów zawiera wapń, jednak najlepszym jego źródłem jest nabiał. Mleko i produkty mleczne, takie jak jogurty, sery i maślanka zawierają łatwo przyswajalną formę wapnia. Mleko jest również dobrym źródłem fosforu i magnezu, które pomagają organizmowi wchłonąć i wykorzystać wapń. Również witamina D wspomaga efektywne wykorzystanie wapnia przez nasz organizm.

Dobrym źródłem wapnia są także zielone warzywa takie jak brokuły, kapusta czy kalarepa. Ponadto wapń możemy dostarczyć sobie jedząc migdały, orzechy brazylijskie, nasiona słonecznika, konserwy rybne (ryby wraz z ośćmi). Wapń jest też dodawany do niektórych produktów spożywczych wzbogacanych w witaminy i minerały (np. do soku pomarańczowego).

Gotowanie może zmniejszać zawartość wapnia w produktach, dlatego lepiej jest gotować je w małej ilości wody i krótko. Niektóre produkty (np. szpinak i rabarbar) zawierają kwas szczawiowy, który wiąże się z wapniem, przez co uniemożliwia wchlanianie go.

Wapń niedobór i nadmiar

Wysoki poziom wapnia zazwyczaj nie powoduje skutków ubocznych. Jednak przyjmowanie większej niż zalecana ilości wapnia przez dłuższy czas u niektórych osób może zwiększać ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej oraz utrudniać wchlanianie cynku i żelaza, które również są bardzo ważne dla zdrowia organizmu.

Niedoboór wapnia jest niekorzystny dla naszych kości i w dłuższym czasie może prowadzi do osteoporozy. Osteoporoza to rozrzedzenie tkanki kostnej i utrata gęstości kości. Gdy dostarczamy organizmowi za mało wapnia, komórki, które potrzebują go, by prawidłowo funckjonować, pobierają go z kości. Ale kości też potrzebują wapnia. Oddając „swoje” zasoby wapniowe tracą gęstość, stają się łamliwe. To tak, jakbyśmy ze ściany stopniowo wyjmowali po jednej cegle. Ubytek kilku cegieł nie doprowadzi do tragedii, ale pozbawiana cegieł przez dłuższy czas ściana w końcu zawali się przy byle podmuchy wiatru.

Niedobór wapnia w organizmie możemy zdiagnozować przez badanie krwi, ale będzie on też dawał odczuwalne objawy. Skurcze mięśni, bóle stawów, zwolnione tętno, drętwienie i mrowienie kończyn - mogą wskazywac na zbyt niski poziom wapnia. Jeśli go nie uzupełnimy, mogą pojawić się ubytki w zębach, problemy ze snem, a nawet krwotoki z nosa.

Kontakt:

Jeżeli masz pytania związane ze zdrową suplementacją, serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego bądź kontakt poprzez poniższy formularz.

imię i nazwisko:
telefon:
mail:

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Kontakt

Jeżeli masz pytania w tematyce zdrowego odżywiania zapraszamy do kontaktu z nami.

tel. +48 509 420 156

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.