Wapń
Wapń właściwości
Wapń jest jednym z najważniejszych minerałów dla ludzkiego ciała. Jest nieodzowny do budowy i utrzymania z zdrowej formie zębów i kości. Dbając o właściwy poziom wapnia zmniejszamy ryzyko osteoporozy. Wapń bierze udział w wielu procesach organizmu, między innymi w krzepnięciu krwi, wysyłaniu i odbieraniu sygnałów nerwowych, wspomaga prawidłową pracę mięśni oraz utrzymanie optymalnego tętna.

Produkty bogate w wapń
Wiele produktów zawiera wapń, jednak najlepszym jego źródłem jest nabiał. Mleko i produkty mleczne, takie jak jogurty, sery i maślanka zawierają łatwo przyswajalną formę wapnia. Mleko jest również dobrym źródłem fosforu i magnezu, które pomagają organizmowi wchłonąć i wykorzystać wapń. Również witamina D wspomaga efektywne wykorzystanie wapnia przez nasz organizm.
Dobrym źródłem wapnia są także zielone warzywa takie jak brokuły, kapusta czy kalarepa. Ponadto wapń możemy dostarczyć sobie jedząc migdały, orzechy brazylijskie, nasiona słonecznika, konserwy rybne (ryby wraz z ośćmi). Wapń jest też dodawany do niektórych produktów spożywczych wzbogacanych w witaminy i minerały (np. do soku pomarańczowego).
Gotowanie może zmniejszać zawartość wapnia w produktach, dlatego lepiej jest gotować je w małej ilości wody i krótko. Niektóre produkty (np. szpinak i rabarbar) zawierają kwas szczawiowy, który wiąże się z wapniem, przez co uniemożliwia wchlanianie go.
Wapń niedobór i nadmiar
Wysoki poziom wapnia zazwyczaj nie powoduje skutków ubocznych. Jednak przyjmowanie większej niż zalecana ilości wapnia przez dłuższy czas u niektórych osób może zwiększać ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej oraz utrudniać wchlanianie cynku i żelaza, które również są bardzo ważne dla zdrowia organizmu.
Niedoboór wapnia jest niekorzystny dla naszych kości i w dłuższym czasie może prowadzi do osteoporozy. Osteoporoza to rozrzedzenie tkanki kostnej i utrata gęstości kości. Gdy dostarczamy organizmowi za mało wapnia, komórki, które potrzebują go, by prawidłowo funckjonować, pobierają go z kości. Ale kości też potrzebują wapnia. Oddając „swoje” zasoby wapniowe tracą gęstość, stają się łamliwe. To tak, jakbyśmy ze ściany stopniowo wyjmowali po jednej cegle. Ubytek kilku cegieł nie doprowadzi do tragedii, ale pozbawiana cegieł przez dłuższy czas ściana w końcu zawali się przy byle podmuchy wiatru.
Niedobór wapnia w organizmie możemy zdiagnozować przez badanie krwi, ale będzie on też dawał odczuwalne objawy. Skurcze mięśni, bóle stawów, zwolnione tętno, drętwienie i mrowienie kończyn - mogą wskazywac na zbyt niski poziom wapnia. Jeśli go nie uzupełnimy, mogą pojawić się ubytki w zębach, problemy ze snem, a nawet krwotoki z nosa.
Źródło: https://www.webmd.com/
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.
Po suplementację szczególnie warto sięgać:
- W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
- W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
- Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
- Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
- Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
- W okresach po chorobie.
