Witamina B
Witamin z grupy B jest całkiem sporo. Mają nadane numery od 1 do 12, ale z pominięciem niektórych. Mamy więc witaminy B1, B2, B3, ale nie ma B4. Są witaminy B z numerami od 5 do 7, ale brakuje ósemki. Jest dziewiątka, ale nie ma B10 ani B11, co dziwi, skoro B12 jest. Usunięte z listy witamin grupy B zostały też kolejne numery - od 13 do 20. Przypomina to trochę losowanie toto-lotka, ale ma swoje uzasadnienie. Wiele substancji wcześniej zaliczano do witamin B, z czasem jednak okazywało się, że nie spełniają one kryteriów zaliczenia do tej grupy i były z niej wykreślane.

Witaminy z grupy B biorą udział w procesach pozyskiwania energii z pożywienia. Pomagają również tworzyć czerwone krwinki i wspierają pracę wielu narządów, układu nerwowego i krwionośnego. Mają wpływ na wchłanianie i wykorzystanie innych substancji.
Witamina B1 (tiamina)
Witamina B1 wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Pomaga zamienić węglowodany, jakich dostarczamy sobie wraz z pożywieniem, w energię potrzebną do wszelkiej aktywności. I nie chodzi tylko o aktywność fizyczną, taką jak na przykład bieganie, czy aerobik. Energia pozyskiwana z pożywienia wykorzystywana jest zwłaszcza przez mózg i układ nerwowy, które z kolei sterują wszelkimi innymi procesami zachodzącymi w ciele. Tiamina ma również znaczenie dla prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych oraz dla zdrowia serca i naczyń krwionośnych.
Czytej więcej o witaminie B1 »
Witamina B2 (ryboflawina)
Jest ważna dla prawidłowego wzrostu organizmu oraz dla produkcji krwinek czerwonych. Bierze udział w procesach uwalniania energii z węglowodanów, czyli w zamianie smacznego posiłku w energię dla organizmu. Ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania błon śluzowych, układu nerwowego, dróg oddechowych, układu pokarmowego, naczyń krwionośnych i skóry. Wpływa na zdrowie oczu. Aktywuje także działanie innych witamin w organizmie.
Czytej więcej o witaminie B2 »
Witamina B3 (niacyna)
Niacyna, podobnie jak inne witaminy z grupy B, bierze udział w procesach pozyskiwania energii z pożywienia. Wspiera układ trawienny wpływa na zdrową kondycję skóry i włosów. Jest ważna dla układu nerwowego i mózgu. Bierze udział w syntezie hormonów płciowych. Ma również działanie obniżające poziom cholesterolu.
Czytej więcej o witaminie B3 »
Witamina B5 (kwas pantotenowy)
Bierze udział w utlenianiu kwasów tluszczowych i węglowodanów. Jest więc niezbędnym uczestnikiem metabolizmu. Bierze także udział w produkcji niektórych hormonów i cholesterolu, neuroprzekaźników i przeciwciał. Jest stosowana w kosmetyce.
Czytej więcej o witaminie B5 »
Witamina B6
Witamina B6 wspiera nasz organizm w produkcji przeciwciał, które są niezbędne do zwalczania wielu chorób. Jest potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania nerwów i mózgu. Bierze udział w produkcji hemoglobiny, która w czerwonych krwinkach transportuje tlen do wszystkich komórek ciała. Ma wpływ na pracę serca i ciśnienie krwi oraz na pracę układu nerwowego. Aktywna forma witaminy B6 uczestniczy w wielu procesach chemicznych w naszym ciele, w tym w syntezie neuroprzekaźników, histaminy i w ekspresji genów.
Czytej więcej o witaminie B6 »
Witamina B7 (biotyna)
Witamina B7 bardziej znana jest pod nazwą biotyna, nazywana jest też witaminą H lub koenzymem R. Odgrywa kluczową rolę w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów. Jest niezbędna do wzrostu komórek i produkcji kwasów tłuszczowych. Biotyna pomaga w różnych reakcjach związanych z przenoszeniem dwutlenku węgla. Może być również pomocna w utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi. Witamina B7 wspomaga działanie tarczycy, ma wpływ na zdrowie skóry i włosów a razem z witaminą K bierze udział w syntezie trombiny, która odpowiada za krzepliwość krwi.
Czytej więcej o witaminie B7 »
Witamina B9 (kwas foliowy)
Nazywana jest też: witaminą B11, witaminą M, witaminą BC, kwasem foliowym, folacyną. Witamina B9 uczestniczy w procesach niezbędnych do prawidłowego wzrostu i podziału komórek. Dlatego jest tak ważna w okresie płodowym i niemowlęcym, kiedy organizm intensywnie rośnie. Kwas foliowy jest niezbędny dla organizmu do wytwarzania DNA, RNA. Jest istotny dla płodności zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ma wpływ na układ nerwowy i mózg. Badania wykazały, że długotrwała suplementacja kwasem foliowym zmniejsza ryzyko udaru mózgu.
Razem z witaminą B12 kwas foliowy uczestniczy w tworzeniu i rozwoju czerwonych krwinek.
Czytej więcej o witaminie B9 »
Witamina B12
Witamina B12, podobnie jak inne witaminy z grupy B, jest ważna w metabolizmie białka. Pomaga w tworzeniu krwinek czerwonych i utrzymaniu centralnego układu nerwowego w dobrej formie. Wraz z witaminą B6 i kwasem foliowym zapobiega odkładaniu się blaszek miażdżycowych.
Czytej więcej o witaminie B12 »
Źródło: https://www.webmd.com/
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.
Po suplementację szczególnie warto sięgać:
- W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
- W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
- Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
- Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
- Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
- W okresach po chorobie.
