tel. 730 680 790
e-mail: mail@witamina.info

Witamina B

Witamin z grupy B jest całkiem sporo. Mają nadane numery od 1 do 12, ale z pominięciem niektórych. Mamy więc witaminy B1, B2, B3, ale nie ma B4. Są witaminy B z numerami od 5 do 7, ale brakuje ósemki. Jest dziewiątka, ale nie ma B10 ani B11, co dziwi, skoro B12 jest. Usunięte z listy witamin grupy B zostały też kolejne numery - od 13 do 20. Przypomina to trochę losowanie toto-lotka, ale ma swoje uzasadnienie. Wiele substancji wcześniej zaliczano do witamin B, z czasem jednak okazywało się, że nie spełniają one kryteriów zaliczenia do tej grupy i były z niej wykreślane.

Sklep z witaminami i minerałami

Witaminy z grupy B biorą udział w procesach pozyskiwania energii z pożywienia. Pomagają również tworzyć czerwone krwinki i wspierają pracę wielu narządów, układu nerwowego i krwionośnego. Mają wpływ na wchłanianie i wykorzystanie innych substancji.

Witamina B1 (tiamina)

Witamina B1 wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Pomaga zamienić węglowodany, jakich dostarczamy sobie wraz z pożywieniem, w energię potrzebną do wszelkiej aktywności. I nie chodzi tylko o aktywność fizyczną, taką jak na przykład bieganie, czy aerobik. Energia pozyskiwana z pożywienia wykorzystywana jest zwłaszcza przez mózg i układ nerwowy, które z kolei sterują wszelkimi innymi procesami zachodzącymi w ciele. Tiamina ma również znaczenie dla prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych oraz dla zdrowia serca i naczyń krwionośnych.

Czytej więcej o witaminie B1 »

Witamina B2 (ryboflawina)

Jest ważna dla prawidłowego wzrostu organizmu oraz dla produkcji krwinek czerwonych. Bierze udział w procesach uwalniania energii z węglowodanów, czyli w zamianie smacznego posiłku w energię dla organizmu. Ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania błon śluzowych, układu nerwowego, dróg oddechowych, układu pokarmowego, naczyń krwionośnych i skóry. Wpływa na zdrowie oczu. Aktywuje także działanie innych witamin w organizmie.

Czytej więcej o witaminie B2 »

Witamina B3 (niacyna)

Niacyna, podobnie jak inne witaminy z grupy B, bierze udział w procesach pozyskiwania energii z pożywienia. Wspiera układ trawienny wpływa na zdrową kondycję skóry i włosów. Jest ważna dla układu nerwowego i mózgu. Bierze udział w syntezie hormonów płciowych. Ma również działanie obniżające poziom cholesterolu.

Czytej więcej o witaminie B3 »

Witamina B5 (kwas pantotenowy)

Bierze udział w utlenianiu kwasów tluszczowych i węglowodanów. Jest więc niezbędnym uczestnikiem metabolizmu. Bierze także udział w produkcji niektórych hormonów i cholesterolu, neuroprzekaźników i przeciwciał. Jest stosowana w kosmetyce.

Czytej więcej o witaminie B5 »

Witamina B6

Witamina B6 wspiera nasz organizm w produkcji przeciwciał, które są niezbędne do zwalczania wielu chorób. Jest potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania nerwów i mózgu. Bierze udział w produkcji hemoglobiny, która w czerwonych krwinkach transportuje tlen do wszystkich komórek ciała. Ma wpływ na pracę serca i ciśnienie krwi oraz na pracę układu nerwowego. Aktywna forma witaminy B6 uczestniczy w wielu procesach chemicznych w naszym ciele, w tym w syntezie neuroprzekaźników, histaminy i w ekspresji genów.

Czytej więcej o witaminie B6 »

Witamina B7 (biotyna)

Witamina B7 bardziej znana jest pod nazwą biotyna, nazywana jest też witaminą H lub koenzymem R. Odgrywa kluczową rolę w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów. Jest niezbędna do wzrostu komórek i produkcji kwasów tłuszczowych. Biotyna pomaga w różnych reakcjach związanych z przenoszeniem dwutlenku węgla. Może być również pomocna w utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi. Witamina B7 wspomaga działanie tarczycy, ma wpływ na zdrowie skóry i włosów a razem z witaminą K bierze udział w syntezie trombiny, która odpowiada za krzepliwość krwi.

Czytej więcej o witaminie B7 »

Witamina B9 (kwas foliowy)

Nazywana jest też: witaminą B11, witaminą M, witaminą BC, kwasem foliowym, folacyną. Witamina B9 uczestniczy w procesach niezbędnych do prawidłowego wzrostu i podziału komórek. Dlatego jest tak ważna w okresie płodowym i niemowlęcym, kiedy organizm intensywnie rośnie. Kwas foliowy jest niezbędny dla organizmu do wytwarzania DNA, RNA. Jest istotny dla płodności zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ma wpływ na układ nerwowy i mózg. Badania wykazały, że długotrwała suplementacja kwasem foliowym zmniejsza ryzyko udaru mózgu.

Razem z witaminą B12 kwas foliowy uczestniczy w tworzeniu i rozwoju czerwonych krwinek.

Czytej więcej o witaminie B9 »

Witamina B12

Witamina B12, podobnie jak inne witaminy z grupy B, jest ważna w metabolizmie białka. Pomaga w tworzeniu krwinek czerwonych i utrzymaniu centralnego układu nerwowego w dobrej formie. Wraz z witaminą B6 i kwasem foliowym zapobiega odkładaniu się blaszek miażdżycowych.

Czytej więcej o witaminie B12 »

Źródło: https://www.webmd.com/


Dlaczego suplementacja jest potrzebna?


Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.

Po suplementację szczególnie warto sięgać:

  • W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
  • W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
  • Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
  • Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
  • Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
  • W okresach po chorobie.

Witaminy i minerały - sklep

Witaminy z grupy B

Sklep z witaminami:

Dołącz do nas:

Staramy się być blisko Was. Dołącz do ans i pomóż nam budować społeczność ludzi świadomych zdrowego odżywiania.

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.