Witamina B1

Witamina B1 to inaczej tiamina lub aneuryna. Wyizolował ją w 1912 roku polski biochemik Kazimierz Funk. Był on zresztą twórcą podstaw nauki o witaminach w ogóle (witaminy jako „witalne aminy”). Witamina B1 była pierwszą wyizolowaną przez niego witaminą.

Witamina B1 (tiamina) znaczenie

Witamina B1 wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Pomaga zamienić węglowodany, jakich dostarczamy sobie wraz z pożywieniem, w energię potrzebną do wszelkiej aktywności. I nie chodzi tylko o aktywność fizyczną, taką jak na przykład bieganie, czy aerobik. Energia pozyskiwana z pożywienia wykorzystywana jest zwłaszcza przez mózg i układ nerwowy, które z kolei sterują wszelkimi innymi procesami zachodzącymi w ciele. Tiamina ma również znaczenie dla prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych oraz dla zdrowia serca i naczyń krwionośnych.

Witamina B1 (tiamina) występowanie

Witaminę B1 znajdziemy w różnych produktach spożywczych. Jej najlepsze źródła to:

 • mięso
 • groch i inne rośliny strączkowe
 • owoce - świeże i suszone
 • jaja
 • produkty pełnoziarniste: pieczywo, ryż, makarony, mąka, płatki
 • zarodki pszenicy
 • podroby
 • orzechy i nasiona

Witamina B1 dodawana jest także do wzbogacanych produktów, np. do płatków śniadaniowych.

Zdolność lnaszego organizmu do gromadzenia tiaminy jest niewielka. Nasze ciało utrzymuje ją jedynie przez ok. 3 tygodnie, co oznacza, że jej zapasy muszą być często uzupełniane.

Witamina B1 (tiamina) - zalecane spożycie

Zapotrzebowanie na witaminę B1 zależy od wieku i płci. Mają tu też znaczenie ciąża i karmienie piersią oraz stan zdrowia.

Dorosły człowiek potrzebuje dziennie od 1,1 mg witaminy B1 (norma dla kobiet) do 1,3 mg (norma dla mężczyzn. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny dostarczać organizmowi 1,4-1,5 mg tiamony dziennie.

Witamina B1 (tiamina) u dzieci:

 • 0 - 6 miesięcy - 0,2 miligrama (mg) dziennie
 • 7 - 12 miesięcy - 0,3 mg dziennie
 • 1 - 3 lata - 0,5 mg dziennie
 • 4 - 8 lat - 0,6 mg dziennie
 • 9 - 13 lat - 0,9 mg dziennie

Witamina B1 (tiamina) - niedobór i nadmiar

Na niedobory witaminy B1 narażone są przede wszystkim osoby spożywające sporo alkoholu. Alkohol bowiem utrudnia ciału absorbowanie tiaminy z pożywienia. Niedobór witaminy B1 może także wynikać z niedożywienia.

Niedobór tiaminy może powodować osłabienie, zmęczenie, drażliwość, problemy z koncentracją. Poważniejsze i przewlekłe niedobory witaminy B1 mają znacznie groźniejsze dla zdrowia konsekwencje.

Badania naukowców z Uniwersytetu w Telawiwie dowodzą, że niedobór witaminy B1 w okresie niemowlęcym długotrwale wpływa negatywnie na rozwój zdolności motorycznych oraz umiejętności utrzymania równowagi.

Brak wystarczającej ilości witaminy B1 może powodować chorobę zwaną beri-beri. Objawia się ona trudnościami w chodzeniu, utratą czucia w dłoniach i stopach, zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami mowy, mrowieniem, problemami z oddychaniem, obrzękami. Nie leczona beri-beri prowadzi do śpiączki, psychozy lub śmierci.

Istotne niedobory witaminy B1 mogą też prowadzić do zespołu Korsakowa, objawiającego się przede wszystkim poważnymi zaburzeniami pamięci, i encefalopatii Wernickiego - choroby układu nerwowego z poważnymi objawami neurologicznymi.

Nie ma wystarczających badań dotyczących skutków przedawkowania witaminy B1. Źródła medyczne podają jednak, że nawet spożywanie codziennie 100 mg tiaminy nie powoduje żadnych negatywnych reakcji organizmu.

Witaminy z grupy B

Kontakt:

Jeżeli masz pytania związane ze zdrową suplementacją, serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego bądź kontakt poprzez poniższy formularz.

imię i nazwisko:
telefon:
mail:

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Kontakt

Jeżeli masz pytania w tematyce zdrowego odżywiania zapraszamy do kontaktu z nami.

tel. +48 509 420 156

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.