Witamina B1
Witamina B1 to inaczej tiamina lub aneuryna. Wyizolował ją w 1912 roku polski biochemik Kazimierz Funk. Był on zresztą twórcą podstaw nauki o witaminach w ogóle (witaminy jako „witalne aminy”). Witamina B1 była pierwszą wyizolowaną przez niego witaminą.

Witamina B1 (tiamina) znaczenie
Witamina B1 wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Pomaga zamienić węglowodany, jakich dostarczamy sobie wraz z pożywieniem, w energię potrzebną do wszelkiej aktywności. I nie chodzi tylko o aktywność fizyczną, taką jak na przykład bieganie, czy aerobik. Energia pozyskiwana z pożywienia wykorzystywana jest zwłaszcza przez mózg i układ nerwowy, które z kolei sterują wszelkimi innymi procesami zachodzącymi w ciele. Tiamina ma również znaczenie dla prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych oraz dla zdrowia serca i naczyń krwionośnych.
Witamina B1 (tiamina) występowanie
Witaminę B1 znajdziemy w różnych produktach spożywczych. Jej najlepsze źródła to:
- mięso
- groch i inne rośliny strączkowe
- owoce - świeże i suszone
- jaja
- produkty pełnoziarniste: pieczywo, ryż, makarony, mąka, płatki
- zarodki pszenicy
- podroby
- orzechy i nasiona
Witamina B1 dodawana jest także do wzbogacanych produktów, np. do płatków śniadaniowych.
Zdolność lnaszego organizmu do gromadzenia tiaminy jest niewielka. Nasze ciało utrzymuje ją jedynie przez ok. 3 tygodnie, co oznacza, że jej zapasy muszą być często uzupełniane.
Witamina B1 (tiamina) - zalecane spożycie
Zapotrzebowanie na witaminę B1 zależy od wieku i płci. Mają tu też znaczenie ciąża i karmienie piersią oraz stan zdrowia.
Dorosły człowiek potrzebuje dziennie od 1,1 mg witaminy B1 (norma dla kobiet) do 1,3 mg (norma dla mężczyzn. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny dostarczać organizmowi 1,4-1,5 mg tiamony dziennie.
Witamina B1 (tiamina) u dzieci:
- 0 - 6 miesięcy - 0,2 miligrama (mg) dziennie
- 7 - 12 miesięcy - 0,3 mg dziennie
- 1 - 3 lata - 0,5 mg dziennie
- 4 - 8 lat - 0,6 mg dziennie
- 9 - 13 lat - 0,9 mg dziennie
Witamina B1 (tiamina) - niedobór i nadmiar
Na niedobory witaminy B1 narażone są przede wszystkim osoby spożywające sporo alkoholu. Alkohol bowiem utrudnia ciału absorbowanie tiaminy z pożywienia. Niedobór witaminy B1 może także wynikać z niedożywienia.
Niedobór tiaminy może powodować osłabienie, zmęczenie, drażliwość, problemy z koncentracją. Poważniejsze i przewlekłe niedobory witaminy B1 mają znacznie groźniejsze dla zdrowia konsekwencje.
Badania naukowców z Uniwersytetu w Telawiwie dowodzą, że niedobór witaminy B1 w okresie niemowlęcym długotrwale wpływa negatywnie na rozwój zdolności motorycznych oraz umiejętności utrzymania równowagi.
Brak wystarczającej ilości witaminy B1 może powodować chorobę zwaną beri-beri. Objawia się ona trudnościami w chodzeniu, utratą czucia w dłoniach i stopach, zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami mowy, mrowieniem, problemami z oddychaniem, obrzękami. Nie leczona beri-beri prowadzi do śpiączki, psychozy lub śmierci.
Istotne niedobory witaminy B1 mogą też prowadzić do zespołu Korsakowa, objawiającego się przede wszystkim poważnymi zaburzeniami pamięci, i encefalopatii Wernickiego - choroby układu nerwowego z poważnymi objawami neurologicznymi.
Nie ma wystarczających badań dotyczących skutków przedawkowania witaminy B1. Źródła medyczne podają jednak, że nawet spożywanie codziennie 100 mg tiaminy nie powoduje żadnych negatywnych reakcji organizmu.
Źródło: https://www.webmd.com/
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.
Po suplementację szczególnie warto sięgać:
- W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
- W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
- Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
- Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
- Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
- W okresach po chorobie.
