tel. 730 680 790
e-mail: mail@witamina.info

Witamina B1

Witamina B1 to inaczej tiamina lub aneuryna. Wyizolował ją w 1912 roku polski biochemik Kazimierz Funk. Był on zresztą twórcą podstaw nauki o witaminach w ogóle (witaminy jako „witalne aminy”). Witamina B1 była pierwszą wyizolowaną przez niego witaminą.

Sklep z witaminami i minerałami

Witamina B1 (tiamina) znaczenie

Witamina B1 wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Pomaga zamienić węglowodany, jakich dostarczamy sobie wraz z pożywieniem, w energię potrzebną do wszelkiej aktywności. I nie chodzi tylko o aktywność fizyczną, taką jak na przykład bieganie, czy aerobik. Energia pozyskiwana z pożywienia wykorzystywana jest zwłaszcza przez mózg i układ nerwowy, które z kolei sterują wszelkimi innymi procesami zachodzącymi w ciele. Tiamina ma również znaczenie dla prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych oraz dla zdrowia serca i naczyń krwionośnych.

Witamina B1 (tiamina) występowanie

Witaminę B1 znajdziemy w różnych produktach spożywczych. Jej najlepsze źródła to:

 • mięso
 • groch i inne rośliny strączkowe
 • owoce - świeże i suszone
 • jaja
 • produkty pełnoziarniste: pieczywo, ryż, makarony, mąka, płatki
 • zarodki pszenicy
 • podroby
 • orzechy i nasiona

Witamina B1 dodawana jest także do wzbogacanych produktów, np. do płatków śniadaniowych.

Zdolność lnaszego organizmu do gromadzenia tiaminy jest niewielka. Nasze ciało utrzymuje ją jedynie przez ok. 3 tygodnie, co oznacza, że jej zapasy muszą być często uzupełniane.

Witamina B1 (tiamina) - zalecane spożycie

Zapotrzebowanie na witaminę B1 zależy od wieku i płci. Mają tu też znaczenie ciąża i karmienie piersią oraz stan zdrowia.

Dorosły człowiek potrzebuje dziennie od 1,1 mg witaminy B1 (norma dla kobiet) do 1,3 mg (norma dla mężczyzn. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny dostarczać organizmowi 1,4-1,5 mg tiamony dziennie.

Witamina B1 (tiamina) u dzieci:

 • 0 - 6 miesięcy - 0,2 miligrama (mg) dziennie
 • 7 - 12 miesięcy - 0,3 mg dziennie
 • 1 - 3 lata - 0,5 mg dziennie
 • 4 - 8 lat - 0,6 mg dziennie
 • 9 - 13 lat - 0,9 mg dziennie

Witamina B1 (tiamina) - niedobór i nadmiar

Na niedobory witaminy B1 narażone są przede wszystkim osoby spożywające sporo alkoholu. Alkohol bowiem utrudnia ciału absorbowanie tiaminy z pożywienia. Niedobór witaminy B1 może także wynikać z niedożywienia.

Niedobór tiaminy może powodować osłabienie, zmęczenie, drażliwość, problemy z koncentracją. Poważniejsze i przewlekłe niedobory witaminy B1 mają znacznie groźniejsze dla zdrowia konsekwencje.

Badania naukowców z Uniwersytetu w Telawiwie dowodzą, że niedobór witaminy B1 w okresie niemowlęcym długotrwale wpływa negatywnie na rozwój zdolności motorycznych oraz umiejętności utrzymania równowagi.

Brak wystarczającej ilości witaminy B1 może powodować chorobę zwaną beri-beri. Objawia się ona trudnościami w chodzeniu, utratą czucia w dłoniach i stopach, zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami mowy, mrowieniem, problemami z oddychaniem, obrzękami. Nie leczona beri-beri prowadzi do śpiączki, psychozy lub śmierci.

Istotne niedobory witaminy B1 mogą też prowadzić do zespołu Korsakowa, objawiającego się przede wszystkim poważnymi zaburzeniami pamięci, i encefalopatii Wernickiego - choroby układu nerwowego z poważnymi objawami neurologicznymi.

Nie ma wystarczających badań dotyczących skutków przedawkowania witaminy B1. Źródła medyczne podają jednak, że nawet spożywanie codziennie 100 mg tiaminy nie powoduje żadnych negatywnych reakcji organizmu.

Źródło: https://www.webmd.com/


Dlaczego suplementacja jest potrzebna?


Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.

Po suplementację szczególnie warto sięgać:

 • W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
 • W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
 • Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
 • Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
 • Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
 • W okresach po chorobie.

Witaminy i minerały - sklep

Witaminy z grupy B

Sklep z witaminami:

Dołącz do nas:

Staramy się być blisko Was. Dołącz do ans i pomóż nam budować społeczność ludzi świadomych zdrowego odżywiania.

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.