Witamina D2
Witaminę D spotykamy w dwóch formach: D3 i D2. Witamina D3, inaczej: cholekalcyferol, występuje naturalnie w organizmach zwierzęcych, D2 (ergokalcyferol) występuje w roślinach. Obydwie formy witaminy D powstają pod wpływem promieni słonecznych - D3 w naszej ludzkiej skórze oraz w skórze zwierząt, a witamina D2 - w organizmach roślin i grzybów.

W naszym organizmie zatem występują obydwie - witamina D3 pochodząca z naszej własnej produkcji, kiedy wystawiamy się na działanie promieni słonecznych oraz ta pochodząca ze spożywanych przez nas produktow zwierzęcych - np. ryb. Witaminy D2 dostarczamy sobie jedząc grzyby oraz produkty roślinne. Niektórzy specjaliści - naukowcy i dietetycy - uważają, że witamina D2 jest w organizmie człowieka mniej skuteczna niż D3. Niektóre badania wykazały, że witamina D2 nie jest tak dobrze absorbowana do krwiobiegu, jak D3 oraz że jest mniej trwała.
Witamina D2 a nasze zdrowie
Witamina D ma dla naszego zdrowia ogromne znaczenie. Odpowiedni jej poziom jest ważny dla funkcjonowania wielu układów i narządów. Powszechnie wiadomo, że witamina D wpływa na zdrowie kości. Rzeczywiście tak jest, ponieważ reguluje gospodarkę wapniową organizmu. Kiedy witaminy D jest za mało, nasz organizm nie może efektywnie wykorzystywać wapnia przyjmowanego z pokarmem, zaczyna więc używać tego, który znajduje się w kościach. Witamina D jest niezbędna nie tylko dla zdrowia naszych kości. Ma ona także znaczenie dla stanu naszych zębów, mięśni, układu nerwowego, układu krążenia, wspiera naszą odporność, stymuluje zdolność do regeneracji wątroby.
Witamina D3 - produkcja
Witamina D3 jest produkowana przez nasz organizm, a konkretnie - przez skórę pod wpływem działania promieni słonecznych. Produkcja witaminy D przez nasz organizm jest uzależniona od pogody i od długości dnia. W klimacie umiarkowanym, czyli między innymi w Polsce, słonecznych dni jest za mało, żebyśmy byli samowystarczalni pod tym względem. Najnowsze badania i ustalane na ich podstawie zalecenia lekarzy wskazują, że od jesieni, przez zimę aż do wiosny wszyscy jesteśmy narażeni na niedobór witaminy D. Wielu specjalistów radzi, by uzupełniać ją przez cały rok, tym bardziej, że jesteśmy coraz bardziej ostrożni jeśli chodzi o wystawianie się na działanie promieni słonecznych.
W Polsce preparaty suplementujące zawierają przede wszystkim witaminę D3, dlatego w języku potocznym, kiedy mówimy "witamina D" mamy na myśli właśnie D3. Są jednak także dostępne prearaty zawierające witaminę D2 - poszukują ich przede wszystkim osoby stosujące dietę wegetariańską czy wegańską, które nie chcą przyjmować suplementu pochodzenia zwierzęcego. Witamina D2 jako suplement diety jest bardziej popularna np. w USA.
Źródło: https://www.webmd.com/
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.
Po suplementację szczególnie warto sięgać:
- W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
- W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
- Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
- Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
- Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
- W okresach po chorobie.
