Witamina K1
Witamina K1, zwana rownież fitomenadionem, fitonationem lub filochinonem, jest jedną z podstawowych form witaminy K. Dostarczamy jej organizmowi przede wszystkim jedząc produkty roślinne, w odróżnieniu od witaminy K2, która w niewielkich ilościach produkowana jest przez bakterie zamieszkujące nasze jelita oraz występuje w produktach mlecznych i niektórych fermentowanych produktach żywnościowych.

Witamina K1 rozpuszcza się w tłuszczu, nie szkodzą jej wilgoć ani powietrze, ale rozpada się pod wpływem światła słonecznego.
Witamina K1 została po raz pierwszy wyizolowana w 1939 roku. W 1943 r. Edward Doisy i Henrik Dam otrzymali Nagrodę Nobla za jej odkrycie.
Witamina K1 jest potrzebna w wątrobie, gdzie bierze udział w aktywacji białek, które z kolei są potrzebne do prawidłowego krzepnięcia krwi. wiążących wapń zaangażowanych w krzepnięcie krwi. Jej „koleżanka” - witamina K2 ma swoją funkcję w aktywacji białek, które zarządzają procesem umieszczania wapnia tam, gdzie organizm go potrzebuje.
Witamina K1 - występowanie
Witamina K1 występuje naturalnie w szerokiej gamie zielonych roślin, szczególnie w liściach, gdzie pełni ważną rolę podczas fotosyntezy. Znajdziemy ją więc w warzywach, zwłaszcza zielonych. Najwięcej witaminy K1 mają:
- szpinak
- brokuły
- kapusta
- jarmuż
- pietruszka
- sałata
- brukselka
Źródło: https://www.webmd.com/
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.
Po suplementację szczególnie warto sięgać:
- W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
- W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
- Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
- Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
- Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
- W okresach po chorobie.
