Witamina K1

Witamina K1, zwana rownież fitomenadionem, fitonationem lub filochinonem, jest jedną z podstawowych form witaminy K. Dostarczamy jej organizmowi przede wszystkim jedząc produkty roślinne, w odróżnieniu od witaminy K2, która w niewielkich ilościach produkowana jest przez bakterie zamieszkujące nasze jelita oraz występuje w produktach mlecznych i niektórych fermentowanych produktach żywnościowych.

Witamina K1 rozpuszcza się w tłuszczu, nie szkodzą jej wilgoć ani powietrze, ale rozpada się pod wpływem światła słonecznego.

Witamina K1 została po raz pierwszy wyizolowana w 1939 roku. W 1943 r. Edward Doisy i Henrik Dam otrzymali Nagrodę Nobla za jej odkrycie.

Witamina K1 jest potrzebna w wątrobie, gdzie bierze udział w aktywacji białek, które z kolei są potrzebne do prawidłowego krzepnięcia krwi. wiążących wapń zaangażowanych w krzepnięcie krwi. Jej „koleżanka” - witamina K2 ma swoją funkcję w aktywacji białek, które zarządzają procesem umieszczania wapnia tam, gdzie organizm go potrzebuje.

Witamina K1 - występowanie

Witamina K1 występuje naturalnie w szerokiej gamie zielonych roślin, szczególnie w liściach, gdzie pełni ważną rolę podczas fotosyntezy. Znajdziemy ją więc w warzywach, zwłaszcza zielonych. Najwięcej witaminy K1 mają:

  • szpinak
  • brokuły
  • kapusta
  • jarmuż
  • pietruszka
  • sałata
  • brukselka

Witaminy z grupy K

Kontakt:

Jeżeli masz pytania związane ze zdrową suplementacją, serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego bądź kontakt poprzez poniższy formularz.

imię i nazwisko:
telefon:
mail:

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Kontakt

Jeżeli masz pytania w tematyce zdrowego odżywiania zapraszamy do kontaktu z nami.

tel. +48 509 420 156

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.