tel. 730 680 790
e-mail: mail@witamina.info

Witamina K1

Witamina K1, zwana rownież fitomenadionem, fitonationem lub filochinonem, jest jedną z podstawowych form witaminy K. Dostarczamy jej organizmowi przede wszystkim jedząc produkty roślinne, w odróżnieniu od witaminy K2, która w niewielkich ilościach produkowana jest przez bakterie zamieszkujące nasze jelita oraz występuje w produktach mlecznych i niektórych fermentowanych produktach żywnościowych.

Sklep z witaminami i minerałami

Witamina K1 rozpuszcza się w tłuszczu, nie szkodzą jej wilgoć ani powietrze, ale rozpada się pod wpływem światła słonecznego.

Witamina K1 została po raz pierwszy wyizolowana w 1939 roku. W 1943 r. Edward Doisy i Henrik Dam otrzymali Nagrodę Nobla za jej odkrycie.

Witamina K1 jest potrzebna w wątrobie, gdzie bierze udział w aktywacji białek, które z kolei są potrzebne do prawidłowego krzepnięcia krwi. wiążących wapń zaangażowanych w krzepnięcie krwi. Jej „koleżanka” - witamina K2 ma swoją funkcję w aktywacji białek, które zarządzają procesem umieszczania wapnia tam, gdzie organizm go potrzebuje.

Witamina K1 - występowanie

Witamina K1 występuje naturalnie w szerokiej gamie zielonych roślin, szczególnie w liściach, gdzie pełni ważną rolę podczas fotosyntezy. Znajdziemy ją więc w warzywach, zwłaszcza zielonych. Najwięcej witaminy K1 mają:

 • szpinak
 • brokuły
 • kapusta
 • jarmuż
 • pietruszka
 • sałata
 • brukselka

Źródło: https://www.webmd.com/


Dlaczego suplementacja jest potrzebna?


Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.

Po suplementację szczególnie warto sięgać:

 • W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
 • W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
 • Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
 • Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
 • Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
 • W okresach po chorobie.

Witaminy i minerały - sklep

Witaminy z grupy K

Sklep z witaminami:

Dołącz do nas:

Staramy się być blisko Was. Dołącz do ans i pomóż nam budować społeczność ludzi świadomych zdrowego odżywiania.

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.