Witamina K2

Witamina K to tak naprawdę trzy witaminy: witamina K1, witamina K2 oraz K3. Witamina K2 (menachinon), to też nie jedna substancja tylko kilka podtypów chemicznych. Witaminę K2 (niewielkie ilości) wytwarzają bakterie zamieszkujące nasze jelita. Występuje ona także w produktach mlecznych i niektórych fermentowanych produktach żywnościowych.

Witamina K2 znaczenie

Witamina K2 ma ogromny wpływ na krzepnięcie krwi, uczestniczy bowiem w produkcji białek niezbędnych w tym procesie. Jest także ważna dla zdrowia kości i zębów, wpływa bowiem na proces wiązania wapnia w kościach, a zatem na gęstość kości. Obecnie uważa się, że witamina K2 jest równie ważna dla zdrowia kości, co witamina D. Obydwie te witaminy działają synergicznie, to znaczy wspołdziałają ze sobą. Witamina K2 bierze udział w aktywacji białek, które zarządzają procesem umieszczania wapnia tam, gdzie organizm go potrzebuje. Jej odpowiedni poziom jest istotny dla profilaktyki przeciwmiażdżycowej i w zapobieganiu osteoporozie.

Witamina K - występowanie

Witamina K2 występuje glownie w produktach pochodzenia zwierzęcego: mięsie, jajach, produktach mlecznych. Najwięcej jest jej w pewnej ciekawej potrawie, rzadsko spotykanej w polsce. Danie to nazywa się natto, jest elementem kuchni japońskiej i przygotowuje się je ze sfermentowanej soi. Dobrym źródłem witaminy K2 są dojrzewające sery, gęsia wątróbka, masło. Trochę witaminy K2 znajdziemy też w kiszonej kapuście i ogorkach.

Niewielkie ilości witaminy K2 nasz organizm czerpie od bakterii, żyjących w naszym jelicie grubym.

Witamina K2 - niedobór i nadmiar

Niedobór witaminy K2 u zdrowych osób występuje rzadko. Może się zdarzyć w przypadkach długotrwałych terapii antybiotykowych lub u osób z ciężkimi zaburzeniami trawiennymi. Wstępne badania kliniczne wskazują, że niedobór witaminy K2 może osłabiać kości, potencjalnie prowadząc do osteoporozy i może przyczynić się do zwapnienia tętnic i innych tkanek miękkich.

O właściwy poziom witaminy K2 powinny więc zadbać.

Ponieważ witamina K2 wpływa na krzepliwość krwi, najczęściej wymienianą konsekwencją jej niedoboru jest długi czas krzepnięcia. Co oznacza większą utratę krwi przy poważnych zranieniach. W skrajnych przypadkach istnieje ryzyko śmierci z powodu utraty zbyt dużej ilości krwi podczas urazów.

Witaminy z grupy K

Kontakt:

Jeżeli masz pytania związane ze zdrową suplementacją, serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego bądź kontakt poprzez poniższy formularz.

imię i nazwisko:
telefon:
mail:

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Kontakt

Jeżeli masz pytania w tematyce zdrowego odżywiania zapraszamy do kontaktu z nami.

tel. +48 509 420 156

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.