Witamina K3

Witamina K3 to syntetyczna forma witaminy K. Pełni ona rolę prowitaminy. Nie mylmy jednak jej działania z pozostałymi witaminami - K1 i K2. Witaminy K1 i K2 występują naturalnie i w naturalny sposób dostarczamy ich naszemu organizmowi w zdrowej zrownoważonej diecie. Witaminę K1 zjadamy w warzywach liściastych takich jak szpinak, brokuły, kapusta, jarmuż, pietruszka, sałata, brukselka. Witaminę K2 w niewielkich ilościach produkują bakterie zamieszkujące nasze jelita, dostarczamy jej sobie także jedząc między innymi mięso, gęsią wątróbkę, produkty mleczne. Witamina K3 jest wytwarzana syntetycznie, ale nie zastępuje witaminy K1 czy K2. Ze względu na ograniczoną rozpuszczalność w tłuszczach witamina K3 nie spełnia wszystkich funkcji naturalnych witamin K. Dlatego w suplementach raczej jej nie spotkamy. Dodaje się ją natomiast do pasz i suplementów dla zwierząt.

Po co produkować witaminę K3?

Po co więc produkuje się witaminę K3? Jakie może mieć znaczenie, skoro nie nadaje się jako zamiennik dla innych witamin K? Otóż witamina K3, w specjalistycznych publikacjach medycznych częściej występująca pod nazwą menadion, działa w sposób, ktory zainteresował naukowców i lekarzy, którzy zajmują się nowotworami. A właściwie walką z nimi. Prowadzone są badania nad właściwościami witaminy K3 jako leku w terapiach przeciwnowotworowych. Eksperci podkreślają jej wysoką aktywność biologiczną.

Mechanizm działania witaminy K3 polega na regulacji ekspresji wielu genów białek zaangażowanych w cykl komórkowy. Badania prowadzone nad możliwym znaczeniem witaminy K3 w terapii antynowotworowej wykazały, że witamina K3 jest bardziej aktywna wobec komórek nowotworowych niż witaminy K1 i K2. Wywoływany przez witaminę K3 tzw. stres oksydacyjny przyczynia się do śmierci komórek nowotworowych. W trakcie badań wykazano też, że witamina K3 współdziała z innymi lekami cytostatycznymi, co wzmacnia działanie zarówno witaminy K3, jak i podanego równolegle leku. Zbadano także, jak działa witamina K3 w połączenu z witaminą C. Obserwowano, że wspołdziałające ze sobą te dwie witaminy wykazują działanie antyrakowe silniejsze niż każda z nich podana osobno. Z badań wynika także, że różne typy komórek nowotworowych są w różny sposób wrażliwe na działanie witaminy K3. Witamina K3 jest wykorzystywana w leczeniu niektórych typów białaczek.

Witaminy z grupy K

Kontakt:

Jeżeli masz pytania związane ze zdrową suplementacją, serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego bądź kontakt poprzez poniższy formularz.

imię i nazwisko:
telefon:
mail:

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Kontakt

Jeżeli masz pytania w tematyce zdrowego odżywiania zapraszamy do kontaktu z nami.

tel. +48 509 420 156

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.