tel. 22 404 27 27
e-mail: mail@witamina.info

Witamina K3

Witamina K3 to syntetyczna forma witaminy K. Pełni ona rolę prowitaminy. Nie mylmy jednak jej działania z pozostałymi witaminami - K1 i K2. Witaminy K1 i K2 występują naturalnie i w naturalny sposób dostarczamy ich naszemu organizmowi w zdrowej zrownoważonej diecie. Witaminę K1 zjadamy w warzywach liściastych takich jak szpinak, brokuły, kapusta, jarmuż, pietruszka, sałata, brukselka. Witaminę K2 w niewielkich ilościach produkują bakterie zamieszkujące nasze jelita, dostarczamy jej sobie także jedząc między innymi mięso, gęsią wątróbkę, produkty mleczne. Witamina K3 jest wytwarzana syntetycznie, ale nie zastępuje witaminy K1 czy K2. Ze względu na ograniczoną rozpuszczalność w tłuszczach witamina K3 nie spełnia wszystkich funkcji naturalnych witamin K. Dlatego w suplementach raczej jej nie spotkamy. Dodaje się ją natomiast do pasz i suplementów dla zwierząt.

Sklep z witaminami i minerałami

Po co produkować witaminę K3?

Po co więc produkuje się witaminę K3? Jakie może mieć znaczenie, skoro nie nadaje się jako zamiennik dla innych witamin K? Otóż witamina K3, w specjalistycznych publikacjach medycznych częściej występująca pod nazwą menadion, działa w sposób, ktory zainteresował naukowców i lekarzy, którzy zajmują się nowotworami. A właściwie walką z nimi. Prowadzone są badania nad właściwościami witaminy K3 jako leku w terapiach przeciwnowotworowych. Eksperci podkreślają jej wysoką aktywność biologiczną.

Mechanizm działania witaminy K3 polega na regulacji ekspresji wielu genów białek zaangażowanych w cykl komórkowy. Badania prowadzone nad możliwym znaczeniem witaminy K3 w terapii antynowotworowej wykazały, że witamina K3 jest bardziej aktywna wobec komórek nowotworowych niż witaminy K1 i K2. Wywoływany przez witaminę K3 tzw. stres oksydacyjny przyczynia się do śmierci komórek nowotworowych. W trakcie badań wykazano też, że witamina K3 współdziała z innymi lekami cytostatycznymi, co wzmacnia działanie zarówno witaminy K3, jak i podanego równolegle leku. Zbadano także, jak działa witamina K3 w połączenu z witaminą C. Obserwowano, że wspołdziałające ze sobą te dwie witaminy wykazują działanie antyrakowe silniejsze niż każda z nich podana osobno. Z badań wynika także, że różne typy komórek nowotworowych są w różny sposób wrażliwe na działanie witaminy K3. Witamina K3 jest wykorzystywana w leczeniu niektórych typów białaczek.

Źródło: https://www.webmd.com/


Dlaczego suplementacja jest potrzebna?


Czy możliwe jest zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminy wyłącznie dietą? Teoretycznie tak, o ile o tę dietę naprawdę solidnie dbamy. Jemy produkty nieprzetworzone, świeże, odżywiamy się regularnie i pilnujemy składu posiłków. Jednak większość z nas żyje w pośpiechu, a to na ogół stanowi największą barierę. Pilnowanie zdrowego odżywiania nie jest proste. Należy skrupulatnie wymierzyć i policzyć, ile jakich składników dostarczamy sobie wraz z posiłkiem. Następnie na koniec dnia sprawdzić, czy wszystkich witamin i minerałów spożyliśmy wystarczająco dużo. Niewielu z nas ma na to czas. Suplementy są po to, by wspierały nas w dbaniu o zdrowie. Niedobór witamin lub składników mineralnych powodują złe samopoczucie, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto więc korzystać z preparatów witaminowych, dobierając je odpowiednio do potrzeb, stanu zdrowia i stylu życia.

Po suplementację szczególnie warto sięgać:

  • W sytuacjach stresu, którego niestety doświadcza coraz więcej osób.
  • W okresie jesienno - zimowym i wczesną wiosną - kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca.
  • Jeśli prowadzimy intensywny tryb życia - mamy wiele obowiązków, żyjemy w pędzie, albo aktywnie uprawiamy sport.
  • Jeśli nie dbamy ze szczególną uwagą o to, co, kiedy i jak jemy - jeśli często jemy w pośpiechu, albo to, co akurat jest pod ręką, jeśli jadamy żywność przetworzoną.
  • Jeśli pijemy sporo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol.
  • W okresach po chorobie.

Witaminy i minerały - sklep

Witaminy z grupy K

Sklep z witaminami:

Dołącz do nas:

Staramy się być blisko Was. Dołącz do ans i pomóż nam budować społeczność ludzi świadomych zdrowego odżywiania.

Sklep:

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu ze zdrową żywnością Biopunkt.pl. Ponad 2000 produktów z certyfikatami BIO i EKO.

Copyright

2017 © Copyright by witamina.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.